Petrol Haberleri

Petrol Fiyatları Fed Sonrası Toparlanıyor

December 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatları Fed Sonrası Toparlanıyor

Petrol fiyatları, Fed’in dünkü faiz açıklamasında önümüzdeki yıl faiz indirimlerine başlayabileceği sinyalleri ve ABD envanterlerindeki düşüş de dahil olmak üzere olumlu talep gelişmeleriyle son beş ayın dip seviyelerinden toparlandı. 

Brent petrol TSİ 14.00’te 1,83% artışla varil başına 75,62 dolara yükselirken, ABD ham petrolü de 1,81% artışla varil başına 70,73 dolara yükseldi. 

Dün üçüncü kez üst üste faizleri 5,25%-5,50% aralığında sabit bırakan Fed, uzun bir süre sonra ilk kez parasal sıkılaşma hamlelerinin sona yaklaştığına ilişkin net bir sinyal verdi.

Başkan Jerome Powell, politika yapıcıların dikkatini artık soğumaya devam eden enflasyon karşısında borçlanma maliyetlerini ne zaman düşürebileceğine çevirdiğini söyledi. 

IG Asia stratejisti Yeap Jun Rong, “FOMC toplantısındaki güvercin hava, Fed’in sert tavrını korumaya devam etmesini bekleyen birçok kişi için bir sürpriz oldu.” dedi ve bu durumun “petrol fiyatlarının da faydalandığını” risk iştahını artırdığını söyledi. 

Petrol Fiyatları Fed Sonrası Toparlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg