Ekonomi ve Finans Haberleri

Petrol Fiyatları 90 Dolara Yaklaştı

Nisan 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Petrol Fiyatları 90 Dolara Yaklaştı

Petrol fiyatları, yatırımcıların Ortadoğu’da tırmanan çatışmalar ve Ukrayna’nın büyük bir Rus petrol rafinerisine düzenlediği insansız hava aracı saldırısı nedeniyle yeni arz tehditlerini yakından izlemesiyle ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Brent ham petrol vadeli işlemleri, 1,13% artışla varil başına 88,41 dolardan işlem görürken, ABD ham petrolü vadeli işlemleri ise 1,28% artışla varil başına 84,78 dolara yükseldi.

Brent fiyatları geçen yıl 27 Ekim’den bu yana varil başına 90 doların üzerinde kapanış yapmadı. Brent vadeli işlemleri yılın başından bu yana çoğunlukla varil başına 75 ile 85 dolar arasında dar bir aralıkta işlem görüyordu ancak artan jeopolitik risk ve güçlü ekonomik veriler, daha yüksek bir harekete neden olmuş gibi görünüyor.

PVM analisti Tamas Varga, bir araştırma notunda, “Yeni hafta, yeni ay ve yeni çeyrek, İran’ın dolaylı olarak dahil olduğu Ortadoğu’da tırmanan gerilimle karşılandı.” diyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi İran, dün Suriye’nin başkenti Şam’daki konsolosluğuna düzenlenen ve yedi görevlisinin öldüğü bildirilen ölümcül hava saldırısından İsrail’i sorumlu tuttu.

Tahran, İsrail-Hamas savaşında büyük bir tırmanma olarak görülen saldırının intikamını alacağını söyledi ve böylece bölgedeki gerilim bir kez daha arttı.

Varga, İran’ın İsrail-Hamas savaşına doğrudan müdahil olma potansiyelinin “petrol arzı üzerinde makul etkisi olan bölge çapında bir çatışmaya” yol açabileceği uyarısında bulundu.

Öte yandan jeopolitik gerilimler kuzeyde de devam etti. Ukrayna, Moskova’nın güneydoğusunda çatışmanın ön hatlarından yaklaşık 1.300 kilometre uzaklıkta bulunan Tataristan bölgesinde Rusya’nın en büyük petrol rafinerilerinden birini insansız hava aracıyla vurdu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti