Borsa Yorumları

Petrol, Arz Endişeleriyle 1%’in Üzerinde Yükseldi

November 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, Arz Endişeleriyle 1%’in Üzerinde Yükseldi

Orta Doğu’daki çatışmaların, bölgedeki petrol arzını sekteye uğratıp uğratmayacağı konusunda yatırımcıları tedirgin etmesiyle petrol fiyatları 1%’in üzerinde yükseldi. Bu yükselişe ayrıca FED’in faiz oranlarını sabit tutmasının ardından finansal piyasalara risk iştahının geri dönmesi de etkili oldu. 

Brent ham petrolü TSİ 11.30’da 1,29% artışla varil başına 85,72 dolardan, ABD ham petrolü de 1,36% artışla varil başına 81,53 dolardan işlem gördü. 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi İran’ın dün İsrail’e petrol ve gıda ihracatını durdurma çağrısı, bölgedeki gerilimlerin daha geniş çaplı bir çatışmaya dönüşeceği endişelerini artırdı. 

Öte yandan FED Başkanı Jerome Powell’ın ek faiz artışlarına ihtiyaç duyulabileceği açıklamasına rağmen piyasalar tarafından genel olarak dengeli değerlendirilen söylemleri piyasaları destekledi. 

Politika yapıcılar, finansal koşulların enflasyonu kontrol etmek için hâlihazırda yeterince sıkı olup olmadığını ya da beklentilerin üzerinde performans göstermeye devam eden bir ekonominin daha fazla kısıtlamaya ihtiyaç duyup duymayacağını belirlemekte zorlandığını belirtti.

Global X’ten John Maier, “FED’in aralık ayında bir kez daha duraklaması ve gerekirse yeni artırımlar için kapıyı açık tutması muhtemel. Bu durum son birkaç aydır yaşanan riskten kaçış hareketlerini dengeleyebilir.” yorumunu yaptı. 

Petrol, Arz Endişeleriyle 1%'in Üzerinde Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, CNBC