Borsa Yorumları

Petrol, Arz Endişeleriyle 10 Ayın En Yüksek Seviyelerine Yakın Seyrediyor

September 13, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Petrol, Arz Endişeleriyle 10 Ayın En Yüksek Seviyelerine Yakın Seyrediyor

Küresel arzda sıkılaşma beklentileri ve Libya’daki arz kesintisi korkularının Çin gibi bazı ülkelerdeki talep yavaşlaması endişelerine ağır basmasıyla, petrol fiyatları dün ulaştığı son 10 ayın en yüksek seviyesine yakın seyretti.

ABD ham petrolü TSİ 14.30’da 0,71% artışla varil başına 89,47 dolara, Brent de 0,66% artışla varil başına 92,67 dolara yükseldi. 

Rakuten Securities emtia analisti Satoru Yoshida,”OPEC’in talep görünümündeki yükseliş ve ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) küresel petrol stoklarında düşüş öngörmesi, piyasanın ileriye dönük olarak arzın sıkılaşacağı yönündeki görüşlerini güçlendirdi.” yorumunu yapıyor. 

OPEC üyesi Libya’nın ölümcül bir fırtına nedeniyle doğudaki dört petrol ihracat terminalini kapattığı haberi de petrol fiyatlarındaki artışa destek verdi.

Yoshida, “Ancak Çin’de zayıflayan talebe ilişkin süregelen endişelerin aşağı yönlü baskısı nedeniyle kazanç sınırlı olabilir.” diye ekledi. 

Petrol, Arz Endişeleriyle 10 Ayın En Yüksek Seviyelerine Yakın Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC