Borsa Yorumları

Petrol, 90 Dolarda Seyrediyor

October 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, 90 Dolarda Seyrediyor

Makroekonomik endişelerin piyasa sıkışıklığını gölgede bırakarak talep görünümünü gölgelemesiyle, petroldeki düşüş dördüncü gününde de devam etti. 

Brent, TSİ 11.30’da 0,18% düşüşle 90,53 dolara gerilerken, ABD ham petrolü de 88,75 dolardan işlem gördü. 

ABD ham petrolü, geçen çarşamba günkü kapanıştan bu yana küresel ekonomiye ilişkin endişelerle yaklaşık 6% düşerek, arz sıkışıklığı nedeniyle geçen çeyrekte 29% artış gösteren ve birçok analistin varil başına 100 dolar petrol beklentisinden bahsettiği bir ralliye son verdi diyebiliriz. 

Yüksek faiz oranları, ham petrolü depolamayı ve sevk etmeyi daha pahalı hale getirirken, güçlenen dolar da aynı şekilde çoğu alıcı için petrolün daha pahalı olduğu anlamına geliyor.

ING Groep NV emtia stratejisi başkanı Warren Patterson, “Petrolün aşağı yönlü hareketinin temellerle çok az ilgisi var ve hepsi yükselen Hazine tahvili getirileri ve güçlenen dolarla ilgili. Ben hâlâ petrolün yükselmek için biraz alanı olduğunu düşünüyorum. Temel olarak yapıcı görünüyor.” yorumunu yapıyor. 

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, grup ve müttefiklerinin arz üzerindeki baskısını sürdürmesiyle geçen ay üretimi sabit tutmuştu. OPEC+ ittifakı, çarşamba günü küresel piyasaları gözden geçirmek üzere çevrimiçi olarak bir araya gelecek ancak kontrolün gevşetileceğine ilişkin hiçbir işaret yok.

Öte yandan Citigroup, piyasanın tekrar arz fazlasına dönmesiyle Brent’in önümüzdeki yıl varil başına 70 doların altına düşeceğini tahmin ediyor. Analistler, talebin kısıtlı göründüğü ve OPEC+ dışı tedarikçilerden piyasaya daha fazla petrol girdiğini belirtiyor.

Petrol, 90 Dolarda Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg