Borsa Yorumları

Petrol 75 Doların Altına Düştü

Kasım 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol 75 Doların Altına Düştü

Petrol fiyatları, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) enerji sektörünün yakından takip ettiği önemli toplantılarını ertelediği gelişmesiyle varil başına 75 doların altına indi. 

Brent petrolü TSİ 17.40’ta 4,18% varil başına düşüşle 79 dolara düşerken, ABD ham petrolü ise 4,28% gerileyerek 74,46 dolardan işlem gördü. 

OPEC tarafından yapılan açıklamada, bu hafta sonu gerçekleşmesi beklenen enerji bakanları toplantısının önümüzdeki perşembe gününe kadar ertelendiğini belirtti.

OPEC dışı rekor üretim ve Çin’deki talep endişeleri nedeniyle petrol, eylül ayındaki yüksek seviyelerinden hızla düşerken, bu hafta OPEC ve müttefiklerinin ek üretim kesintileri uygulayabileceği beklentisi artıyordu.

OPEC+, 2022’den bu yana halihazırda piyasadan günlük 5,16 milyon varil kesinti yaptı. Bu kesintilere gruptan 3,66 varil ve Suudi Arabistan ve Rusya’dan 1,5 milyon varil gönüllü kesinti de dahildi.

Bu derin kesintilere rağmen, Brent son haftalarda birkaç seansında varil başına 80 doların altına düştü. Goldman Sachs, OPEC’in fiyatlandırma gücünü Brent’i varil başına 80 ile 100 dolar aralığında tutmak için kullanacağına inanıyor.

Çoğu analist OPEC+’nın mevcut kesintileri 2024 yılına kadar uzatmasını en olası senaryo olarak görse de, mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında daha derin kesinti olasılığını da göz ardı etmiyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC