Borsa Yorumları

Petrol, 6 Ayın Dip Seviyelerinden Toparlanıyor

Aralık 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol, 6 Ayın Dip Seviyelerinden Toparlanıyor

Petrol fiyatları bir önceki seansta altı ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra bir miktar toparlandı. Ancak yatırımcıların ABD ve Çin’deki durgun talep ve ekonomik yavaşlamalara yönelik endişeleri sürüyor. 

Brent TSİ 12.10’da 1,05% artışla varil başına 75,08 dolardan, ABD ham petrolü de 1,02% artışla 70,09 dolardan işlem gördü. 

Petrol piyasaları aşırı satılmış olabilir” diyen CMC Markets piyasa analisti Tina Ting’e göre bu da mevcut artışın “kısa vadeli bir toparlanma” olduğu anlamına gelebilir.

ANZ analistleri bir önceki seansta, stokların düşmesine rağmen ABD üretiminin rekor seviyelere yakın kaldığını gösteren verilerin piyasayı ürküttüğünü söyledi. Analistler, düşüşün bir kısmının da yüksek ürün yakıt stoklarının bir sonucu olduğunu belirtti.

ABD Enerji Bilgi Yönetim İdaresi, benzin stoklarının bu hafta 5,4 milyon varil artarak 223,6 milyon varile yükseldiğini ve 1 milyon varillik artış beklentilerini aştığını açıkladı.

Öte yandan yatırımcılar, petrol piyasaları üzerinde büyük dalgalanmalara yol açabilen Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün açıklamalarını da yakından takip ediyor. 

Öyle ki OPEC+’in geçtiğimiz günlerde günlük 2,2 milyon varillik gönüllü üretim kesintisi açıklamasından bu yana petrol fiyatları yaklaşık 10% düştü.

Phillip Nova analisti Priyanka Sachdeva bir notunda, “Petrol piyasaları, üreticilerin petrol fiyatlarını yüksek tutmayı amaçlayan kartel manevralarını tamamen bir kenara bırakmış görünüyor. Enflasyondaki gevşeme işareti (aynı zamanda) küresel ekonomik yavaşlama korkularını besliyor ve dolayısıyla küresel yakıt talebini azaltıyor.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Investing