Borsa Yorumları

Petrol 100 Doları Görebilir (Mi?)

Eylül 7, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Petrol 100 Doları Görebilir (Mi?)

Brent ham petrolü dün üst üste ikinci gün varil başına 90 dolar civarında işlem gördü ve önde gelen petrol ihracatçılarının daha fazla üretim kesintisi beklentisi sayesinde haziran ayından bu yana 25% arttı.

Bu artış, tahmin edersin ki küresel hisse ve tahvil piyasalarında dalgalanmalara yol açtı. Hatta üretimde daha yüksek fiyat beklentisi, arzı arttırmaya ve küresel ekonomi üzerindeki enflasyonist etkileri azaltmaya yönelik çabaları teşvik etme potansiyelini arttırdı.

Petroldeki bu fiyat artışının arkasında da Suudi Arabistan ve Rusya var. İkili salı günü yaptıkları açıklamada, günde toplam 1,3 milyon varile denk gelen petrol üretim kesintilerini yıl sonuna kadar uzatacaklarını duyurdu. 

Petrol 100 Doları Görebilir (Mi?)

Bu artışın daha da güçlenebileceğine dair sağlam beklentiler de var. Svelland Capital’dan Nadia Martin Wiggen, Bloomberg’e verdiği demeçte Brent’in varil başına 100 dolara ulaşabileceğini söyledi.

Tabii bu hareketleri izlerken dikkate alınması gereken bazı noktalar var. Çin’in yavaşlayan ekonomisi petrole olan talebi azaltarak fiyatları aşağı çekebilir.

Araştırma şirketi Rystad Energy’nin ekonomistlerinden Jorge León, Suudi Arabistan’ın üç haneli ham petrol fiyatlarının küresel ekonomiyi çökerttiğini görmeye pek niyeti olmadığını söyledi.

Bir yandan daha pahalı petrol faiz oranlarını da etkileyebilir. León, “Daha yüksek petrol fiyatları, özellikle ABD’de enflasyonu düşürmek için daha fazla parasal sıkılaşma olasılığını artıracaktır.” yorumunu yaptı. 

Petrolde son iki günde görülen rallinin ardından TSİ 12.20’de ABD ham petrolü varil başına 87 dolardan, Brent de varil başına 90,13 dolardan işlem gördü.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The New York Times

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti