Borsa Yorumları

Perakende Savaşları: Walmart vs Target

November 17, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Perakende Savaşları: Walmart vs Target

Wall Street analistlerine göre, tüketici ürünlerine yönelik pazar payı mücadelesinde Walmart (WMT) açık ara öne geçti.

Mega perakendecinin üçüncü çeyrek satış rakamı yaklaşık 9% artış gösterdi ve hisse başına kazancı 1,50 dolar oldu. Refinitiv’in yaptığı ankete katılan analistlerin beklentisi ise 1,32 dolar seviyesindeydi. Target (TGT) ise bu eğilimin tam aksine, üçüncü çeyrekte yaklaşık 50% oranında düşen kârlılık oranıyla çarşamba gününü düşüşle kapattı.

Performanslarındaki gözle görülür farklılığın nedeninin, her iki şirketin uyguladığı iş modellerindeki farklılaşmalar olabileceği ileri sürülüyor.

Walmart’ın kazanç açıklamasına ilişkin yorumlarda bulunan analistler, tüketicilerin değer bazında düşünmeye başlayarak daha ucuz ürünleri satın aldıklarını kaydediyor. Mega perakendeci, güçlerini Target’a nazaran daha büyük olan bakkaliye biriminden aldıklarını ve tüketicilerin gıda harcamalarında tasarruf sağlamak için Walmart’a yöneldiğini ifade etti.

Walmart’tan yapılan açıklamada, bakkaliye birimindeki pazar payı kazançlarının yaklaşık 75%’inin yıllık geliri 100 bin dolar veya üzerinden olan hanelerden geldiği belirtildi. Target’ın faaliyetlerini daha fazla etkileyen müşteriler işte bu kategoride olanlar.

Goldman Sachs analisti Kate McShane bu konuya ilişkin olarak, “WMT, çeyreğin en güçlü kategorisi olan bakkaliye alanında pazar payı kazançları açıklamaya devam ediyor. Bu kategorinin performansı artmasına rağmen, genel ürünlerdeki yumuşak eğilimin Covid sürecinden başarıyla çıkan kategoriler (tüketici elektroniği, evsel ürünler ve temel giyim ürünleri) ile bağlantısı sürüyor.” ifadelerini kullandı.

Walmart finans direktörü John Rainey salı günü kazanç raporuna ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Walmart’ın genel ürün satışlarının tek haneli bir hızda düştüğünü kaydetti. Bakkaliye ürünleri dışındaki her şey genel ürün olarak tanımlanıyor.

Wells Fargo analisti Edward Kelly ise, “Sonuçlar ABD tüketicisinin bekleyişte olduğunu göstermekle birlikte, WMT şirketin içinde bulunduğu düşüş eğiliminden de faydalanıyor ve tüketim mallarından elde ettiği kazançlar muhtemelen genel ürünlerin de yardımına koştu.” diyor.

Target açısından bakıldığında, genel ürünlerdeki yumuşak eğilim durumu daha da kötüleştiriyor. Tüketiciler fiyatların yüksek olması nedeniyle şu anda ihtiyaç duymadıkları ürünlerden uzak durma noktasında.

Bakkaliye ürünleri ve diğer ürünler arasındaki bu farklılaşma, ekim ayında eylüle kıyasla 1,3% ve bir önceki aya kıyasla 8,3% artışla son perakende satış verilerine de yansıdı. Süpermarketler yıl bazında 8% artış kaydederken, elektronik ve beyaz eşya satışları 12% düştü. Mobilya satışlarındaki artış sınırlı kaldı.

Target kurumsal büyüme direktörü Christina Hennington gazetecilere yaptığı açıklamada, müşterinin fiyat duyarlılığının ekim ayının son iki haftasında yoğunlaştığını belirterek, “Hızlı bir düşüş yaşadık ve açık konuşmak gerekirse bu eğilimleri kasım ayının başlarında da görmüştük.” ifadelerini kullandı.

Target, ihtiyaç fazlası stoklarını elden çıkarma sürecinde bir nebze ilerleme kaydettiklerini, ancak üçüncü çeyreğin kendilerini beklenenden yüksek fiyat indirimleri yapmaya zorladığını açıkladı. Bu da kâr edildiği anlamına geliyor. Stoklar yıl bazında hâlâ 14% oranında yüksek.

Perakende Savaşları: Walmart vs Target

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC