Yeni Halka Arzlar ve Halka Arz Takvimi

Penti Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Eylül 14, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Penti Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Penti halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onay bekleyen şirketler listesinde yer alıyor.

Bu yazımızda Penti’nin halka arz özelliklerini; şirketi, yatırımlarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

İçindekiler:

 • Penti Ne İş Yapar?
 • Penti Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Penti Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Penti Borsa Kodu
 • Penti Halka Arz Büyüklüğü
 • Katılım Endeksine Uygun Mu?
 • Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Penti Kimin?
 • Penti Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu
Penti Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Penti Ne İş Yapar?

Penti, 70 yılı aşkın deneyimi ve markasıyla Türkiye’de ve yurt dışında 35 ülkede perakende sektöründe faaliyet göstermekte olup iç giyim (Innerwear), plaj giyim (Beachwear), ev giyim (Homewear), ince çorap (Fine Hosiery), çorap (Socks), hibrit giyim (Hybridwear/Outwear) ve aksesuarlardan (Accessories) oluşan kategorilerde ürün tasarımcısı ve geliştiricisi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kadın iç giyim, plaj giyim, ev giyim, ince çorap, çorap ve hibrit giyim kategorilerinde Türkiye’nin lider markası konumunda olan Penti’nin stratejisi, çocuktan yetişkinliğe hayatlarının çeşitli evrelerinde her kadına hitap eden, ana akım ve uygun fiyatlı bir marka olmaktır.

Penti’nin dünya genelinde 601 ve 31.03.2023 tarihi itibarıyla ise toplam 599 Penti Mağazası bulunmaktadır. Bu mağazaların bir kısmı doğrudan Penti Giyim tarafından işletilmekte, bir kısmı ise Penti Giyim’den franchise alanlar tarafından işletilmektedir. 31.03.2023 tarihi itibarıyla Türkiye’de 401, Romanya’da 46, Kazakistan’da 6, Kuzey Kıbrıs’ta 3 ve Sırbistan’da 3 adet doğrudan işletilen mağaza bulunmaktadır. Penti’nin Türkiye’de 5, Orta ve Doğu Avrupa, Afrika ve BDT ülkelerinde 135 adet olmak üzere toplamda (Türkiye dahil) 32 farklı ülkede 140 adet franchise mağazası bulunmaktadır.

Penti Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Penti hissesinin fiyatı henüz netleşmemiştir. Netleştiği zaman bu içeriğimizden duyuracağız. Midas’ın Kulaklarını takipte kalmanı öneririz.

Penti Ne Zaman Halka Arz Olacak?

Penti halka arz tarihi henüz belli olmadı. Netleştiği zaman bu içeriğimizde paylaşacağız.

Penti Sembolü Ne Olacak? Penti Borsa Kodu

Penti hissesinin sembolünün ne olacağı henüz netleşmedi.

Penti Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Penti halka arz büyüklüğü, halka arz hisse fiyatının açıklanması ile belli olacaktır.

Penti Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?

Penti halka arz açıklık oranı 35%’tir. Toplamda 144,34 milyon adet lot dağıtılacaktır. 

Penti Katılım Endeksine Uygun Mu?

Penti, onaylı izahnamesini açıkladığı zaman şirketin katılım endeksi kriterlerini karşılayıp karşılamadığı kesin bir şekilde belli olacaktır.

Penti Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Penti Kimin?

Penti şirketinin 5 ortağı bulunmaktadır. Şirket paylarının 39,09%’u Sami Kariyo’ya, 23,3%’ü Davut Beresi’ye, 7,2%’si Vivet Zafira Karaso’ya, 0,35%’i Dürin Ababay’a ve 30’u% Retail Mena Holdings’e aittir.

Penti Finansal Gücü

2022 Hasılat: 5,1 Milyar TL

2022 Brüt Kâr: 2,3 Milyar TL

2021 Hasılat: 2,4 Milyar TL

2021 Brüt Kâr: 1,1 Milyar TL

2020 Hasılat: 1,4 Milyar  TL

2020 Brüt Kâr: 595,3 Milyon TL

2020 yılında 1,4 milyar TL olan konsolide satışlar, 2021 yılında 2,4 milyar TL’ye (71% artış) 2022 yılında ise 5,1 milyar TL’ye yükselmiştir (110,8% artış). 31.03.2022 (110,8%) döneminde 766,7 milyon TL olan satışlar 31.03.2023 döneminde 1,6 milyar TL’ye yükselmiştir. (107,6% artış).

2022 yılında (107,6%) konsolide satışların 82%’si Penti Giyim’den (2021 yılına kıyasla 98,6% artış) 18%’i Penti Çorap’tan (2021 yılına kıyasla 192,6% artış) gerçekleşmiştir. 31.03.2023 döneminde sona eren üç aylık dönemde konsolide satışların 81,6%’sı Penti Giyim’den (2022 yılının aynı dönemine kıyasla 108,4% artış) 18,4%’ü Penti Çorap’tan (2022 yılının aynı dönemine kıyasla 104,1%) gerçekleşmiştir.

Pandemi dönemi sonrası hem yurt içi hem de yurt dışı perakende ve toptan kanallardaki talep artışları, satışlarda artış sağlamıştır. 2022 yılında e-ticaretin toplam yurt içi perakende satışlar içerisindeki payı 15% iken (2021: 21,1% ve 2020: 22,6%), 31.03.2023 tarihinde sona eren üç aylık dönemde 17,9% olarak gerçekleşmiştir.

(Kaynak: Penti Taslak İzahname)

Penti Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Penti, Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

 • 1 yıl boyunca ihraççı pay satışı yapılmayacak.
 • 1 yıl boyunca ortaklar tarafından pay satışı yapılmayacak.
 • Brüt halka arz gelirinin 30%’u ile fiyat istikrarı planlanmaktadır.

Penti Halka Arz Geliri Nerede Kullanılacak?

Halka arz, ortak satışı şeklinde gerçekleştirilecek olduğundan şirkete doğrudan nakit girişi olmayacaktır. Dolayısıyla halka arzdan elde edilecek gelirin kullanımı, halka arz eden pay sahiplerinin tasarrufunda olacaktır.

Halka arz ile şirket değerinin belirlenmesi, şeffaflık ve hesap verilebilirlik hususlarının güçlü bir şekilde uygulanması, şirketin gelecekteki büyümesini finanse etmek amacıyla sermaye piyasası araçları ihraç etmek suretiyle banka harici finansman imkanlarının daha etkin kullanılmasına olanak sağlanması ve şirketin bilinirliğinin ve tanınırlığının güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Penti Halka Arzı Bireysele Eşit mi Yoksa Tamamı Eşit mi Olacak?

Penti halka arzının onaylı izahnamesinin yayınlanmasıyla birlikte dağıtım şekli belli olacaktır.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

“Halka arz edilen paylara ilişkin yatırım kararının izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusunun incelenmesi suretiyle verilmesi gerekmektedir. Söz konusu izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu Kamuyu Aydınlatma Platformu (www.kap.org.tr), https://www.penti.com/tr/  web sitelerinde ilan edilmiştir. Payların halka arz fiyatının belirlenmesinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun ya da Borsa İstanbul A.Ş. herhangi bir takdir yetkisi ya da onayı bulunmamaktadır. Burada yer alan şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Taslak İzahname

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti