ABD Borsası Notları

PEG Oranına Göre Ucuz Hisseler (Temmuz)

PEG Oranına Göre Ucuz Hisseler (Temmuz)
Google News Icon Takip Et

🪄 Meşhur F/K oranını herkes bilir ama PEG oranı işin detayını öğrenmek isteyenlerin bildiği, daha büyülü bir şeydir.

📈 PEG oranı, F/K’nın çıktılarını bir ileriye götürür ve şirketin büyüme potansiyelini ortaya koyar. Bir şirket ucuz yahut pahalı olabilir F/K oranına bakarak ama esas olay, büyüme potansiyeline kıyasla ucuz yahut pahalı olup olmadığıdır.

🧮 PEG oranı, bir şirketin F/K oranının belirli bir süre boyunca (genellikle önümüzdeki 1-3 yıl) kazanç büyüme oranına bölünmesiyle elde edilir.

🔎 Dolayısıyla PEG oranı, aslında şirketin önden fiyatlanıp fiyatlanmadığına dair bir ipucu olarak kullanılabilir.

Dilersen bu PEG oranı en düşük BIST ve ABD hisselerine bir göz atalım. 👀

PEG Oranına Göre Ucuz Hisseler (Temmuz)
PEG Oranına Göre Ucuz Hisseler (Temmuz)

🕵🏻 PEG oranında eşik değer 1,00 olarak kabul edilir. Şayet PEG oranı 1,00’in altındaysa hisse, büyüme potansiyeline kıyasla ucuz bir hisse fiyatına sahiptir. 1,00’e eşitse büyüme potansiyeline kıyasla adil bir değere sahip demektir. 1,00’den büyük ise hisse fiyatını büyüme potansiyeline kıyasla pahalı kabul edilir.

👉🏻 Kısaca; PEG oranı düştükçe şirket ucuz kabul edilir, PEG oranı adil değerin üstüne çıktıkça da şirketin önden fiyatlandığı değerlendirmesi yapılabilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: StockRover, Fintables