Borsa İstanbul Notları

PD/DD Oranına Göre Ucuz GYO Şirketleri

Ocak 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
PD/DD Oranına Göre Ucuz GYO Şirketleri

📖 PD/DD oranı, bir şirketin piyasa değerinin şirketin defter değerine bölünmesiyle hesaplanır. Bu oran, şirketin piyasa değerinin defter değerine göre ne kadar yüksek veya düşük olduğunu gösterir. 

Daha fazlası için “PD/DD Nedir? Piyasa Değeri ve Defter Değeri Nedir?” başlıklı akademi içeriğimize göz atabilirsin. 👀

📊 GYO şirketlerinin PD/DD oranı 1’in altında olduğunda, bu, piyasa değerlerinin defter değerlerinden daha düşük olduğunu gösterir. Yani, şirketin piyasada işlem gören hisse senetlerinin fiyatı, şirketin muhasebe kayıtlarındaki net varlık değerinden daha düşük.

📄 Piyasa koşullarındaki değişiklikler ve enflasyon nedeniyle GYO şirketlerinin altında yer alan varlıkların yeniden değerlenmesi yapılır. Yeniden değerlendirme raporları, şirketler tarafından genelde 6 aylık veya yıllık olarak KAP’ta paylaşılır. Son açıklamalara göre 2024 yılı için yeniden değerleme oranının %58,46 olması kararlaştırıldı.

📍Yeniden değerleme raporları, şirketin varlık değerlerinin güncel piyasa koşullarına göre nasıl değiştiğini gösterir ve bu da PD/DD oranını etkiler.

İşte, PD/DD’si 1’in altında fiyatlanan GYO şirketleri! 👇

PD/DD Oranına Göre Ucuz GYO Şirketleri

❗️Unutma: Güncelde henüz açıklanmayan, yıl sonu bilançolara dahil edilen, yeniden değerlenmiş varlıklar şirketin defter değerini daha da yükseltebilir ve PD/DD oranının daha cazip hale gelmesini sağlayabilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti