Bültenler

PayPal “Şimdi Al, Sonra Öde” Hizmet Sağlayıcısı Paidy’yi 2,7 Milyar Dolara Satın Alacak

September 8, 2021 • 3 dakika okuma süresi
PayPal “Şimdi Al, Sonra Öde” Hizmet Sağlayıcısı Paidy’yi 2,7 Milyar Dolara Satın Alacak

PayPal (PYPL), şimdi satın al-sonra öde hizmetine yönelik geliştirmelerini iyice derinleştirmeye başladığı şu günlerde, Japonya menşeili startup Paidy’yi 300 milyar yen (2,7 milyar dolar) karşılığında satın alacağını duyurdu. 4. çeyrekte tamamlanması beklenen anlaşmanın nakit olarak ödeneceği belirtildi.

Paidy, Japonya’nın birkaç unicorn (değeri 1 milyar doları aşan) startup’ından biri. Şirket, geçen yıl ülkenin ilk sıfır faizli “şimdi al, sonra öde” hizmetini başlattı. Şirket, satın alıma ilişkin yaptığı açıklama ile büyüme ve inovasyonlarına devam etmeleri için PayPal’dan daha iyi bir yer olmayacağını belirtti. Ek olarak, satın almanın oluşturacağı nakit çıkışının 2022’de açıklayacakları hisse başına kazanç miktarını da “minimum derecede” seyrelteceğini söyledi. *

  • “Şimdi al, sonra öde” (BNPL) hizmeti ile kullanıcılar, önceden belirlenen bir tarihe kadar hiç ödeme yapmadan alışverişlerini gerçekleştirip, ödeme tarihi aralığında herhangi bir faiz ödemeden harcamalarını daha küçük taksitlere bölerek ödeyebiliyorlar.

🏃 Bir Adım Gerisi

Tüm dünyada “şimdi al, sonra öde” (BNPL) pazarının popülaritesi, özellikle pandemi döneminde artan e-ticaret hacminin de etkisiyle çok yüksek bir oranda arttı.

Öte yandan, Japonya bu treni daha yeni yeni yakalamaya başladı. Japon tüketicilerin ana ödeme tercihi hâlâ büyük ölçüde nakit para ile gerçekleşse de bu ileride değişecek gibi gözüküyor.

Mega-şirketler ise uzunca bir süredir, finansal teknoloji sektöründeki etki alanlarını genişletmek üzere BNPL iş modeline yönelik genişleme planlarını sürdürüyor.

rsz_pypl.jpg

  • Örnek olarak, geçtiğimiz ay Amazon (AMZN), bir diğer BNPL şirketi olan Affirm (AFRM) ile anlaşma yaparak aylık 50 dolardan fazla alışveriş yapan kullanıcılarına harcamalarını aylık taksitler halinde ödemelerine izin veren bir özellik getirmişti. Anlaşma sonrası AFRM hisseleri %45’ten fazla değer kazanmıştı.

Yine aynı şekilde, Twitter (TWTR)’ın CEO’su Jack Dorsey yönetimindeki dijital ödeme şirketi Square, Avustralya tarihindeki en büyük satın almayı gerçekleştirerek BNPL şirketi olan Afterpay’i 29 milyar dolara satın almıştı.

🕒 Bir Adım İlerisi

Yano Araştırma Enstitüsü’ne göre, Japonya’da BNPL ödeme hizmetleri aracılığıyla yapılan işlem hacmi 2020 yılında tahmini 882 milyar yen iken, 2024 mali yılına kadar 1,88 trilyon yene çıkarak iki katından fazla artması bekleniyor.

👀 Nasıl Etkiledi?

Son bir ayda %5,34 değer kazanan PYPL hisseleri, dün %1,42 yükselerek günü 293,26 dolar ile tamamladı.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı