Borsa Yorumları

Pahalı Fiyatlamalara Sahip Favori Hisseler

Pahalı Fiyatlamalara Sahip Favori Hisseler
Google News Icon Takip Et

Plurimi AI Global Equity Strategy analisti Patrick Armstrong, yatırımcıların büyük teknoloji hisselerindeki yüksek değerlemeler hakkında fazla endişelenmek yerine, işlem ivmesine odaklanmaları gerektiğini düşünüyor.

Armstrong, bu yıl S&P 500’ün 15%’lik hızlı yükselişinden sorumlu teknoloji sektörünün aşırıya kaçmış olabileceğini kabul ederken, bir yandan da büyük teknolojiyi hisselerini elinden çıkarmayı düşünmediğini belirtiyor. 

Armstrong, “Portföyüm ve piyasanın getirisinin gerçek itici gücü olan mega teknoloji hisselerini tutuyorum.” diyor.

🚀 S&P 500’ün teknoloji bileşeni, toplam endeksin 28%’ini oluşturuyor ve bu yıl FactSet verilerine göre 38% yükseldi. Bu artıştaki en büyük etken, özellikle gelecekte yapay zekâ ile ilgili hizmetlere olan talep oldu.

Öte yandan, S&P’nin geri kalanı yıl boyunca yalnızca 1,5%’lik bir getiri sağladı. Büyük teknoloji değerlemeleri, endeksin ileriye dönük ortalama fiyat-kazanç oranını 2004’ten beri görülen en yüksek seviye olan 21 katına çıkardı. 

Bu yüksek değerlemeler konusunda rahatsız olduğunu belirten Armstrong, henüz satma planlarının olmadığını iki nedenle açıklıyor.

💡Birincisi, Armstrong birçok şirket ve ekonomi için sallantılı temellere rağmen, piyasa ivmesini anlamanın yatırım kararlarında önemli bir rol oynadığını vurguluyor. 

Microsoft (MSFT), Apple (AAPL), Adobe (ADBE) ve Fortinet (FTNT) gibi teknoloji devlerindeki önemli pozisyonlarına atıfta bulunan Armstrong “Arkalarında büyük bir ivme var. İnsanların neden onlara sahip olmak istediklerini anlayabiliyorum.” diyor ve ekliyor:

Mega teknoloji hisselere sahip olmaktan çok memnunum; çok fazla nakit akışı üretiyorlar, hisse geri alımları yapıyorlar.” 

🔮 İkincisi Armstrong piyasa direncinin, yatırımcıların ralliyi sürükleyen hisselere yönelik aşırı güvenli inançlarından kaynaklandığına inanıyor. 

Armstrong uyarıyor: Teknoloji sektörünün diğer kısımlarında bazı riskler de var. Mesela short (kısa) pozisyonları olan yatırımcılar, bir hisse değer kaybettiğinde kazanç elde ederler. Bu, diğer yatırımcılardan hisseleri ödünç alıp hemen satmak; sonra fiyat düştüğünde hisseleri yeniden satın almak ve farktan kâr elde etmek şeklinde gerçekleşir.

📝 Bir başka deyişle, Armstrong’un tavsiyesi, yatırımcıların pahalı değerlemelere rağmen büyük teknoloji hisselerindeki ivmeye odaklanmaları ve bunları portföylerinde tutmaları yönünde. 

Bununla birlikte, ekonomi bir durgunluğa girerse, bu hisselerin değerlemelerine yetişmeye çalışırken durgun bir döneme girilebileceğini de ekliyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC