Bültenler

Özsu Balık Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

November 21, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Özsu Balık Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Geçtiğimiz hafta duyurulan Alfa Solar Enerji halka arzının ardından, SPK iki halka arz daha onayladığını açıkladı. Özsu Balık halka arzı ve Sanica Isı Sanayi halka arzları bugün onaylandı.

Bu yazımızda Özsu Balık halka arzını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Sanica Isı halka arzını ise linkten inceleyebilirsiniz.

İçindekiler:

 • Özsu Balık Ne İş Yapar?
 • Halka Arz Fiyatı, Tarihi ve Sembolü Nedir?
 • Halka Arz Büyüklüğü ve Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Özsu Balık Kimin?
 • Borsa Dolar Rallisi!
 • Özsu Balık Halka Arz Yorum
 • Özsu Balık Nereden Para Kazanıyor?
 • Özsu Balık Halka Arz Taahhüt ve Hedefleri
 • Halka Arz Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu
 • Midas ile OZSUB Halka Arzına Katılabilir Miyim?

Özsu Balık Ne İş Yapar?

Şirketin resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 4 kıta ve 50’den fazla ülkeye balık teslimatı gerçekleştiren Özsu Balık, Urla’da 94 adet açık deniz kafesinde üretim gerçekleştiriyor.

Şirket, balık üretiminin 6 bin tonu bulduğunu belirtiyor.

Türkiye’deki şirketlerinin dışında gruplarına bağlı, İngiltere’deki Özsu Balık UK ve Hollanda’daki Özsu Balık EU şirketleriyle de yurt dışı operasyonlarını yönettiklerini belirtiyorlar.

Özsu Balık Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Görsel: Özsu Balık

Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Özsu Balık hissesi 7,69 TL’den halka arz olacak. 

Halka Arz Tarihi Ne Zaman?

Özsu Balık halka arz tarihinin gelecek hafta içerisinde gerçekleşmesi bekleniyor. Halka arz için talep toplama süresi 3 gün olacak.

Hisse Sembolü Ne Olacak?

Özsu Balık hissesinin sembolü “OZSUB” olacak. 

Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Özsu Balık halka arzının büyüklüğü 153,8 milyon TL olarak açıklandı.

Özsu Balık Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?

Özsu Balık’ın halka arz açıklık oranı 33,33%’dür. Toplamda 20 milyon adet lot dağıtılacaktır.

Özsu Balık Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Görsel: Özsu Balık

Özsu Balık Kimin? Özsu Balık Ortaklık Yapısı

Özsu Balık şirketindeki çoğunluk payların sahibi “Şemsettin Kavalar” olarak gözükmektedir.

Şirket sermayesi içerisinde Yönetim Kurulu Başkanı olan “Şemsettin Kavalar” 90% paya sahip. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan “Hasan Taygan” ise 10%’luk bir paya sahip. (Yukarıdaki resim)

Borsa Dolar Rallisi Başladı!

Borsa İstanbul son zamanlarda yeni rekora koşarken, ABD borsaları da düşüş serisine bu hafta ara vererek dolar bazında sert yükselişine başladı.

Beklentilerin altında kalan enflasyon oranının açıklanmasıyla atağa kalkan ABD borsasında, Apple, Google ve Microsoft gibi aylardır düşen dünya devi teknoloji şirketlerinin hisseleri en sert yükselişi gerçekleştiren isimler oldu.

Bu hisseleri ve daha fazlasını keşfet! 

Özsu Balık Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Özsu Balık Halka Arz Yorum

Özsu Balık 2022’nin 2. Çeyreği itibarıyla brüt satış gelirlerinin 35,5%’ini yurtiçi satışlarından, 64,5%’ini ise yurtdışı satışlarından elde etmektedir. Şirketin 3 ayrı dönemdeki varlıklarına, yükümlülüklerine ve kârına da bakalım.

Varlıklar: Şirketin 2020-2021 ve 2022 2. Çeyrek yıllarındaki faaliyet raporlarındaki yükümlülüklerine sırasıyla bakalım.

Dönen varlıklarının 221-398-461 milyon TL olduğunu görüyoruz. Duran varlıkları ise sırasıyla 88-47–94 milyon TL olarak gözüküyor. Şirketin toplam varlıkları ise aynı dönemlerde sırasıyla 310-445-55 milyon olarak gerçekleşmiş.

Yükümlülükler: Şirketin aynı dönemlerdeki yükümlülüklerine de bakmamız gerekir. 

Burada ise kısa vadeli yükümlülükleri sırasıyla 193-336-378 milyon TL’dir. Uzun vadeli yükümlülükleri ise 59-37-58 milyon TL’dir. Şirketin özkaynakları ise 57-71-118 milyon TL’dir.

Kârları: Özsu Balık’ın aynı dönemlerdeki kârlarına baktığımızda şirketin kârını artırmış olduğunu görüyoruz. 

Yine aynı dönemdeki Brüt kârı sırasıyla 52-122-127 milyon TL olarak açıklanmış. Faaliyet kârı ise sırasıyla 29-45-65 milyon TL olarak açıklanmıştır. Şirketin son olarak dönem net kârı ise 7-8-35 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Özsu Balık Nereden Para Kazanıyor?

Şirketin 2022 2. Çeyrek itibarıyla ürünlerinin brüt satışlarındaki paylarına bakarsak eğer;

Balık satışlarının 76,44% ile en büyük saha sahip olduğunu görüyoruz. Balık unu satışları 13,06%’sını, kuluçkahane kira gelirleri 6,03%’ünü, balık yağı satışları 2,94%’ünü ve yem katkı maddeleri de 1,51%’ini oluşturmaktadır.

Özsu Balık Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Özsu Balık Halka Arz Taahhüt, Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

OZSUB halka arzından elde edeceği gelirlerin 20%’sine denk gelen paylar ile 30 gün sürecek bir fiyat istikrarı hedefliyor.

Şirket ayrıca bir yıl boyunca bedelli sermaye artırımı yapılmayacağını, dolaşımdaki payların artmasına sebep olacak şekilde satışa ve halka arzın olmayacağını, pay satılmayan şirket ortakları tarafından 1 yıl boyunca pay satışının satılmayacağını ve halka arz fiyatının altında satış yapılmayacağını taahhüt etmiştir.

Halka Arz Gelirlerinin Yüzde Kaçı, Nerede Kullanılacak?

Özsu Balık halka arz gelirlerinin 20-25%’ini şirketin bağlı ortaklığı Unifeed bünyesinde yapılacak olan sermaye artırımının finansmanını, 20-25%’ini işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanmasını ve 50-55%’ini de finansal borçlarının ödenmesini noktasında kullanacak.

Özsu Balık Hisseleri Oransal mı, Eşit mi Dağıtılacak?

OZSUB halka arzının tamamı eşit dağıtım olarak gerçekleşecek.

Midas ile OZSUB Halka Arzına Katılabilir Miyim?

Maalesef şu anda Midas yatırım hesabın ile halka arzlara katılım yapılamıyor. Öte yandan OZSUB Borsa İstanbul’da işleme görmeye başladıktan sonra hisselerinin alım ve satımını gerçekleştirebilirsin.

Sözlük

Halka arz nedir, halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları vs. nedir, diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

SPK Bülteni

Halka Arz İzahnamesi

Özsu Balık Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı