Borsa Yorumları

Özel Rapor: Elektrikli Araç Sektörü ve 2023 için Hisse Seçimleri

December 15, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Özel Rapor: Elektrikli Araç Sektörü ve 2023 için Hisse Seçimleri

Morgan Stanley, iki yıldır devam eden fiyat artışları nedeniyle tüketicilerin araç satın alım gücünün kırılma noktasına gelmesinin ardından otomobil sektörünün 2023’teki yolunun engebeli göründüğünü açıkladı. Kurum, arzın arttığı ve talebin yavaşlamaya başladığı elektrikli araçlar konusunda özellikle temkinli davranıyor.

Analist Adam Jonas bu konuya ilişkin olarak, “Talebin azalması (faiz oranlarının yükselmesi), deflasyon (düşük fiyat/karma) ve elektrikli araçlar için arz/talep dengesindeki olumsuz değişiklikler nedeniyle otomobil bilançoları noktasında zorlu geçecek bir 2023 mali yılına hazırlanıyoruz.

Bununla birlikte, yıl ilerledikçe ve öngörülerin yanı sıra hisse fiyatları düştükçe, potansiyel olarak heyecan verici bazı değer fırsatlarının ortaya çıkmasına hazırlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Morgan Stanley elektrikli araç sektörüyle ilgili olarak, tüm dünya çapında 9,7 milyon adet elektrikli araç satışı öngördüklerini ve 2022’de gerçekleşen 10,1% oranına kıyasla 2023’te küresel elektrikli araç penetrasyon oranını 11,8% olarak beklediklerini açıkladı.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

Kurum ABD ile ilgili değerlendirmesinde, 750 bin adet elektrikli araç satışı yapılacağını ve 2022’de 4,2% oranında gerçekleşen elektrikli araç penetrasyonunun 2023’te 5,0% olacağını öngörüyor. Daha uzun vadeli değerlendirmelerde de bulunan kurum, 2025-2030 periyoduna ilişkin elektrikli araç tahminlerini düşürdü.

Elektrikli araç öngörüleri, “Yeşil Gelgit Dalgası” tezinin çok başarılı olduğu yılın başından beri beklentilerin altında kaldı. Morgan Stanley, piyasanın kısa vadede elektrikli araç penetrasyonu konusunda fazla iyimser olduğu düşüncesinde.

Analist Adam Jonas ve ekibi, Tesla (TSLA)’nın Çin’de fiyatları düşürmesine ve ikinci el araç fiyatlarının gerilemesine işaret etti. Bunun yanı sıra Lucid Group (LCID)’un rezervasyon ve iptallerinin azaldığı; Rivian Automotive (RIVN)’in ise rezervasyon bildirimlerini tamamen durdurduğu kaydedildi.

Morgan Stanley’nin 2023 otomobil sektörü için favori hisseleri şunlar: FREYR Battery (FREY), Ferrari (RACE), Ford (F), American Axle & Manufacturing (AXL), Magna International (MGA).

Kurum ayrıca “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu verdiği Adient (ADNT), Avis Budget Car Group (CAR) ve Lucid Group (LCID) için temkinli duruşunu sürdürüyor.

Özel Rapor: Elektrikli Araç Sektörü ve 2023 için Hisse Seçimleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha