Borsa Yorumları

Özel Rapor: Bilanço Öncesi Alibaba Hisseleri!

February 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Özel Rapor: Bilanço Öncesi Alibaba Hisseleri!

Çin teknoloji sektörünün yükselişe geçtiğini düşünen ve Alibaba (BABA)’yı favorisi olarak gösteren Wall Street bankalarının sayısı gün geçtikçe artıyor.

FactSet verilerine göre, takip eden analistlerin 93%’ü hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor. Hissenin ortalama 43% yükselme potansiyeli olduğu belirtiliyor.

E-ticaret, teknoloji ve internet segmentlerini bünyesinde barındıran Çinli teknoloji devi, aralık bilançosunu perşembe günü açıklayacak. Analistler kısa vadeli bir baskılamanın da ihtimaller dahilinde olduğu konusunda uyarılarda bulunsa da, Wall Street araştırması üzerinde yapılan bir analiz hissenin uzun vadede yükseleceğini ortaya koyuyor.

Morgan Stanley

Morgan Stanley, Alibaba (BABA)’nın açıklayacağı gelirin beklentilerden 1% daha düşük olacağını tahmin ediyor. Ancak şirketin faiz, vergi ve amortisman öncesi düzeltilmiş kârının (FVAÖK) tahminlere paralel olarak yıl bazında 5,2% artarak 47,1 milyar yuan (6,87 milyar dolar) seviyesine ulaşmasını bekliyor.

Alibaba (BABA)’yı üç yıl sonra ilk kez Çin teknoloji sektöründeki favorisi olarak nitelendiren Morgan Stanley, 12 aylık ortalamada baz senaryo için 150 dolarlık ve iyimser senaryo için 200 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi.

Goldman Sachs

Alibaba (BABA) için iyimser düşünenlerden biri de Goldman Sachs. Analist Roland Keung, Alibaba’nın Çin internet sektöründeki toparlanma açısından geçen ay Goldman Sachs’ın en iyi yatırım tercihi olduğunu belirterek hisseyi “kesin satın al” listesine eklemişti.

Alibaba, Goldman’ın bu bilanço döneminde kâr artışı kaydetmesini beklediği üç Çinli e-ticaret şirketinden biri. Alibaba için 12 aylık ortalamada 138 dolarlık bir fiyat hedefi belirleyen Goldman, “Bilançolarda 2 yıldır süregelen aşağı yönlü revizyon döngüsünün büyük olasılıkla dip yaptığına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mizuho

Mizuho Securities analisti James Lee, ülkenin internet sektörü için bu çeyreğin yumuşak geçmesini beklese de, Alibaba (BABA)’nın Çin’deki makroekonomik görünümün belirsizliği nedeniyle “defansif bir hisse” olduğuna inanıyor. 

Kurumun hisse için 12 aylık ortalamada belirlediği fiyat hedefi 155 dolar seviyesinde.

Özel Rapor: Bilanço Öncesi Alibaba Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak:CNBC