Borsa Yorumları

Özel Kredi Patlamasından Kazançlı Çıkacak Hisseler

Şubat 21, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Özel Kredi Patlamasından Kazançlı Çıkacak Hisseler

Fed’in faiz artırımları ve ardından Hazine tahvili getirisi eğrisindeki hareketler son iki yıldır Wall Street’in ana odak noktasıydı ancak borç piyasasının bir başka segmenti olan “özel borçlar” şimdilerde adeta bir patlama yaşıyor.

Daha önce bankalar ve kamu borç piyasası tarafından yerine getirilen rolün bir kısmını yatırım şirketleri üstlendiğinden, şirketler son yıllarda giderek artan bir şekilde özel borç piyasasına yönelmeye başladı. 

✍️ Buraya bir parantez açalım: Özel borç, şirketlere bankalar veya kamu piyasaları gibi geleneksel yollardan sağlanmayan, bunun yerine özel piyasalar tarafından sunulan kredileri ifade eder.

AllianceBernstein’da özel alternatifler başkanı Matthew Bass, ocak ayındaki bir görünümde, Preqin’in verilerine dayanarak, özel kredi varlıklarının 2020’den bu yana neredeyse iki katına çıkarak 1,6 trilyon dolara ulaştığını söyledi.

Özel kredi şirketleri, şirketlerin geleneksel kredi veren kuruluşlara göre daha hızlı ve daha esnek bir şekilde para toplamasına yardımcı olabilir. Yatırımcıları için özel kredi, daha yüksek getirili bir sabit gelir alternatifi veya alternatif varlıklardan oluşan portföyün bir parçası olarak hizmet edebilir.

Morgan Stanley analisti Bruce Hamilton 15 Şubat’ta müşterilerine gönderdiği bir notta “Sigortacılardan, kurumlardan ve bireylerden özel krediye şu nedenlerle talep görüyoruz: (i) çeşitlendirme faydaları (hisse riskine ve sabit gelire karşı); (ii) cazip gelir yaratma; ve (iii) özel kredi verenler için iyileştirilmiş şartlar.” diyor. 

Hamilton bu kapsamda dört özel kredi şirketinde avantajlar görüyor:

“Apollo (APO), Ares Management (ARES) ve KKR (KKR) hakkında beğenilecek çok şey görmemize rağmen, son 12 ayda 60%’a yakın değer kazanan hisse fiyatı performansı göz önüne alındığında, ana tercihimiz Blackstone (BX).”

Blackstone, yaklaşık 1 trilyon dolarlık varlığıyla ABD’deki en büyük özel yatırım şirketlerinden biri. Şirket, 2023’te net kâr ve gelirlerinde düşüş açıkladı ancak şirketin özel kredi birimi gayrimenkuldeki zayıflığı dengelemeye yardımcı olan öne çıkan bir segment oldu.

LSEG’e göre Blackstone son 12 ayda 35% değer kazandı ve Wall Street’in bir kısmı bu performansın devam edeceğini düşünüyor; hisseyi izleyen analistlerin 43%’ü BX’i “AL” veya “GÜÇLÜ AL” olarak değerlendiriyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC