Borsa Yorumları

Otonom Araç Rüzgarı Hangi Teknoloji Hisselerine Yarayacak?

December 15, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Otonom Araç Rüzgarı Hangi Teknoloji Hisselerine Yarayacak?

Bank of America’dan yapılan açıklamada, bir zamanlar bilim kurgu olarak görülen sürücüsüz araçların artık “gerçek dünyada boy göstermeye” başladığı belirtildi.

Bank of America’dan Justin Post 8 Aralık tarihli bir bilgilendirme yazısında, “milyarlarca dolarlık yatırım döngüsü”; 5G şebekeleri; büyük veri, yapay zeka ve yapay öğrenme alanındaki gelişmeler ve daha uygun bir ortam oluşturan yasal düzenlemeler sayesinde, otonom araçlarla ilgili fizibilite çalışmalarında son on yılda önemli gelişmeler kaydedildiği belirtti.

Analist ayrıca tam otonom kabiliyetlerin geliştirilmesinin biraz zaman alacağını, ancak ön hazırlıkların “Dördüncü Seviye”ye (bir aracın tam otonom hale gelmesinden önceki son geliştirme aşaması) ulaştığını da sözlerine ekledi.

Danışmanlık firması Berg Insights tarafından yapılan araştırmaya dayanılarak bankadan yapılan açıklamada, 2028 yılı itibarıyla 2,2 milyon otonom aracın yollarda olacağının tahmin edildiği bildirildi. UBS kasım ayında, Çin’in otonom araç pazarının 2030 yılı itibarıyla 100 milyar dolara yükselebileceğinin tahmin edildiğini bildirmişti.

İnternet Şirketleri

Bank of America’dan yapılan açıklamada, otonom araçların bu yükselişinin internet şirketleri açısından “büyük yansımaları” olacağı vurgulandı.

Post yazısında, “Muhtemelen Uber (UBER), Lyft (LYFT) ve hatta DoorDash (DASH) sürücü giderlerini kısmak için otonom araçları ağlarına entegre edecek ve bu durumda Alphabet (GOOGL)’in Waymo’sunun otonom araç teknolojisi için ana tedarikçi ve potansiyel bir taşımacılık girişimcisi olması beklenebilir” ifadelerini kullandı.

Analist yazısını şöyle sürdürdü: “Eş zamanlı olarak Amazon (AMZN), Walmart (WMT), UPS (UPS) ve diğer şirketlerin tedarik zinciri lojistik alanlarını otonom taşımacılıkla modernize edecekleri tahmin ediliyor.

Amazon’un nakliye için otonom araçlar kullanmaya başlaması halinde 4,5 milyar dolara varan bir tasarruf sağlayabileceğini kaydeden Bank of America, bu rakamın büyüyen hacimlerle birlikte daha da yükselebileceğini tahmin ediyor. Bankanın Amazon için belirlediği fiyat hedefi 137 dolar.

Bank of America’nın tahminlerine göre araç paylaşım firmaları Uber ve Lyft, kilometre başına daha düşük işletme maliyetleri sayesinde otonom araç dönüşümünden fayda sağlayabilir. Ancak bu şirketlerin sağladıkları tasarruf miktarının Amazon’a kıyasla önemli ölçüde düşük olacağı tahmin ediliyor. Banka ayrıca, otonom araç maliyetlerinin klasik araç fiyatlarına yaklaşmasının bu şirketlerin dönüşümünde kilit rol oynayacağı belirtildi.

Uber için 43 dolarlık bir fiyat hedefi belirleyen Bank of America, bu hissenin 50%’nin üstünde yükselme potansiyeline sahip olduğunu vurgulamış oluyor.

Otonom Araç Rüzgarı Hangi Teknoloji Hisselerine Yarayacak?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC