BIST Şirket Haberleri

Otomotiv Üretimi 8 Ayda 13% Arttı

Eylül 11, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Otomotiv Üretimi 8 Ayda 13% Arttı

Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) açıkladığı verilere göre, 2023 yılının ocak-ağustos döneminde toplam otomotiv üretimi bir önceki yıla göre 13% artarak 943.609 adet seviyesine ulaştı. 

Otomobil Üretimi Rakamları Çarpıcı 🚘

Yine OSD verilerine göre, otomobil üretimi bu dönemde 21%’lik bir artış göstererek 599.915 adet olarak kayıtlara geçti. 

Traktör Üretiminde de Yükseliş Var 🚜

Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim rakamı 981.897 adedi buldu.

Ticari Araç Üretiminde Durum Ne? 🚚

Ticari araç üretimi de yılın 8 aylık döneminde 2%’lik bir artış gösterdi. Ağır ticari araç grubunda üretim 27% artarken hafif ticari araç grubunda üretim geçen yılla paralel seyretti. 

Kapasite Kullanım Oranları 📊

Otomotiv sanayiinin kapasite kullanım oranı 72% olarak gerçekleşti. Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil+hafif ticari araç) 71%, kamyon grubunda 89%, otobüs-midibüs grubunda 50% ve traktörde 75% olarak kaydedildi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: OSD

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti