Borsa İstanbul Notları

Otomotiv Pazarı Mayısta Daraldı

June 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Otomotiv Pazarı Mayısta Daraldı

ODMD verilerine göre mayıs ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre 10,1% azalışla, 100.305 adet olarak kaydedildi. 

BIST100 endeksinin negatif seyrettiği seansta FROTO, TOASO ve DOAS endeksin altında performans sergiliyor.

Otomotiv Pazarı Mayısta Daraldı

Verilerin kırılımı incelendiğinde otomobil satışlarının 8,19% ve hafif ticari satışlarının 17% düşüş gösterdiği dikkat çekiyor.

Yılbaşından bu yana baktığımızda ise geçen yılın aynı dönemine göre hafif bir artış olduğu söylenebilir. Geçen yılın Ocak-Mayıs döneminde otomotiv satışları 445.206 adet olurken bu yıl 6% artışla 471.743 adet olarak gerçekleşti.

Geçen aya göre artış gösteren satış rakamlarında, bayilerin AB’nin yeni otomobillerde zorunlu hale getirdiği Genel Güvenlik Yönetmeliği’nin Türkiye’de 7 Temmuz’da yürürlüğe girmeden önce uyguladığı kampanyaların etkili olduğu söylenebilir.

Belirlenen güvenlik gereksinimlerine sahip olmayan araçların 7 Temmuz’dan sonra satışı gerçekleştirilemeyecek. Dolayısıyla, araç üretici ve satıcılarının elindeki stokları azaltmak amacıyla bu tarihe kadar kampanyalara devam etmesi öngörülebilir.

Otomotiv Pazarı Mayısta Daraldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: ODMD