Borsa Yorumları

Otomobil Analistinin Favori Hisseleri!

December 15, 2022 • 5 dakika okuma süresi
Otomobil Analistinin Favori Hisseleri!

Morgan Stanley’den çarşamba günü yapılan açıklamada, elektrikli araç ve daha geniş ölçekli otomobil sektörleri için zor geçecek bir yılın daha yolda olduğu belirtildi. 

Analist Adam Jonas’ın öngörüsü, özellikle elektrikli araç üreticileri için olmak üzere, talepteki azalma ve deflasyon sebebiyle otomobil gelirleri açısından “zorlu” bir 2023 geçireceğimiz yönünde.

Jonas önümüzdeki yıl için, yeni araç fiyatlarının alım gücünün çok üstüne çıkarak kendisinin “kanunsuz bölge” olarak nitelediği seviyeye ulaşmış olması yüzünden, fiyat karmasının tahmin edilenden çok daha fazla düşebileceğini aktardı. Analist şirketlerin kötüye giden bu ekonomik ortamda büyüme gerçekleştirebilmeleri için fiyat karmasının daha önce tahmin edilenden çok daha aşağıya çekilmesi gerektiğini söyledi. 

Analist ayrıca 2022’de altı ayı aşan bekleme süreleri yüzünden, talebi canlı tutabilmek adına arka arkaya fiyat kırma hamleleri yapıldıkça Tesla (TSLA) gibi elektrikli araç üreticileri için de tablonun değişeceğini vurguladı.

Ancak, bu kasvetli piyasada almaya değebilecek hisseler olabileceğini de belirtti. 

İşte Jonas’ın 2023 için belirlediği favori hisselerden bazıları. 

Norveçli batarya üreticisi Freyr (FREY)’ın “eşi benzeri görülmemiş bir batarya talebi dönemine ilk girenlerden biri” olduğu için listede yer aldığını belirtti. Analistin bu yıl sadece 0,8% değer kaybetmiş olan hisse için belirlediği 26 dolarlık fiyat hedefi, salı günkü kapanış fiyatına kıyasla 134,5% yukarıyı işaret ediyor.

Analist, köklü otomobil üreticilerinin bu süreci iyi yönetmeleri ve sermayelerini doğru bir biçimde rezerve etmeleri gerektiğini söyledi. Jonas büyük araç üreticilerine, 2023 için planladıkları elektrikli araç yatırımlarının boyutunu ve zamanlamasını, ekonomik görünümün daha güçlü olduğu zamanlara kaydıracak şekilde “yeniden değerlendirmelerini” tavsiye etti. 

Analist, Ford (F) gibi Detroit merkezli şirketlerin elektrikli araç segmentindeki gelişmeyi, düşük ön harcamalarla ve ticari partnerleriyle daha çok iş birliğine girmek suretiyle desteklemeye devam ettiklerini söyledi. Ford’u 2023 favori hisseler listesine ekleyen Jonas, yönetim tarafından şirketin portföyünün daha iyi konumlandırılabileceğini ve sermayenin elektrikli araç ve fosil yakıtlı araç yatırımları arasında daha iyi şekilde dengelenebileceğini tahmin ettiğini belirtti. 

Ford’un bu yılki kaybı 34,7% seviyesinde. Ancak Jonas’ın belirlediği fiyat hedefi hissenin salı günkü kapanışa kıyasla 10,6% değer kazanabileceğini gösteriyor. 

Jonas elektrikli araçlar ile ilgili pazar payı tahminlerini 2025 için 13%’ten 11%’e, 2030 için ise 32%’den 26%’ya düşürdü. Ancak 2022’de 10,1% olarak gerçekleşen elektrikli araç pazar payının önümüzdeki yıl küresel bazda 11,8%’e yükseleceğini tahmin ediyor. Bu yıl 4,2% oranında gerçekleşen ABD’deki pazar payının ise 2023’te 5%’e ulaşması bekleniyor. 

Elektrikli araç üreticileri Tesla (TSLA) ve Rivian (RIVN), analistin favori hisseler listesinde yer aldı. Analist, Tesla’nın küresel salgın dönemi boyunca elektrikli araç sektöründe net bir şekilde lider konumunda olduğunu ve batarya tedarik zincirindeki varlığı ve önümüzdeki yıl tanıtımını yapacağı kamyon seçeneğini göz önünde bulundurarak iyi performans göstermeye devam edebileceğini söyledi. Rivian’ın ise daha küçük ölçekli ancak dikkate değer bir rakip olduğunu, geleceğe dair talep miktarına ve pazarlama başarısına duyulan güveni arttıracak şekilde “güçlü” sipariş adetlerine sahip olduğunu belirtti. 

Her iki hisse de bu yıl ağır darbeler almasına rağmen iki katından fazla değerlenme potansiyeline sahip. Bu yıl hisse değerinin 59%’unu kaybeden Tesla için belirlenen fiyat hedefi, hissenin salı günkü kapanışa kıyasla 105%’lik bir ralli yapabileceğini gösteriyor. 2022’de 75,9% oranında düşüş yaşayan Rivian için belirlenen fiyat hedefi ise 120%’den fazla bir yükselme potansiyelinin işareti. 

Morgan Stanley’e göre 2023’te mevsimsellikten arındırılmış bazda 15 milyon adet yeni araç satışı gerçekleşmesi bekleniyor. Bu rakam, 2022’nin başından bu yana gerçekleşen satış rakamına kıyasla 7% artış anlamına geliyor.

Ancak analist kötüye giden ekonominin araç satış fiyatları üzerinde bir baskı oluşturarak otomobil satışları açısından ters bir rüzgar oluşturacağını söyledi. Aynı zamanda tedarik zinciri ile ilgili problemlerin bir şekilde çözüleceğini; ancak yine de, küresel bazda araç üretiminin küresel salgın öncesi beklentilerin altında kalacağını belirtti. 

Carmax (KMX) için “takip ettiğimiz otomobil perakendecileri arasında en iyi yönetilen şirket” ifadelerini kullanan Jonas, bununla birlikte 2023’te ikinci el ve sıfır otomobil kredilerinin temel ilkelerinde bir takım değişiklikler yapılacağını göz önünde bulundurarak bunun göreceli bir değerlendirme olduğunu da kabul etti. Yine de şirketin çok kanallı bir iş girişimini başarma yeteneği konusunda olumlu bir bakışa sahip olduğunu söyledi.

Bu yıl 48,4% değer kaybeden hisse salı günkü kapanışa kıyasla 34% yukarıyı işaret eden bir fiyat hedefine sahip.

Otomobil Analistinin Favori Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC