Borsa Yorumları

Orta Doğu Karmaşası Talebi Güçlendiriyor, Altın Yükseliyor

Ekim 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Orta Doğu Karmaşası Talebi Güçlendiriyor, Altın Yükseliyor

Altın fiyatları, Orta Doğu’daki çatışmaların talebi desteklemesi ve FED’in faiz artırımlarının sonuna yaklaştığı beklentileriyle üst üste ikinci haftalık kazancını elde etmeye hazırlanıyor.

Spot altın TSİ 15.30’da 1.974 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,39% artışla 1.988 dolardan işlem gördü.

Orta Doğu Karmaşası Talebi Güçlendiriyor, Altın Yükseliyor

Capital.com analisti Kyle Rodda, “(İsrail-Hamas savaşının) daha geniş bir bölgesel krize, potansiyel olarak uzun süreli bir çatışmaya dönüşeceği korkusu var. Bu yüzden yatırımcıların güvenli limanlarda pozisyon aldığını görüyoruz.” diyor. 

Siyasi ve finansal belirsizlik dönemlerinde genellikle güvenli bir değer deposu olarak kullanılan altın, bu hafta 2,4% yükseldi.

Öte yandan Fitch Solutions bir notunda, “Altın fiyatları, FED’in 2023’te bir faiz artırımı daha yapacağına dair korkuların azalmasıyla da desteklendi.” yorumunu yaptı.

FED Başkanı Jerome Powell, New York Ekonomi Kulübü’nde yaptığı konuşmada, tahvil getirilerindeki artışın finansal koşulların daha da sıkılaşmasına yardımcı olduğunu belirtti ve ek faiz artışlarına olan ihtiyacı azaltabileceğini “prensipte” kabul etti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC