Borsa Yorumları

Oppenheimer Yapay Zekâ Desteği İçin Bu Çip Hisselerine “AL” Diyor

January 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Oppenheimer Yapay Zekâ Desteği İçin Bu Çip Hisselerine “AL” Diyor

Oppenheimer’a göre hâlihazırda yatırımcıların coşkusuna kapıldığı yapay zekâ, bazı şanslı yarı iletken üreticileri için büyük bir destek sunacak. 

Analist Rick Schafer’a göre; Nvidia (NVDA), Marvell Technology (MRVL), Monolithic Power Systems (MPWR) ve Broadcom (AVGO) bu şanslı yarı iletken üreticileri arasında yer alıyor. 

Bu şirketlerin “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notunu yineleyen Schafer, Nvidia için 650 dolar, Marvell için 70 dolar, Monolithic için 600 dolar ve Broadcom için 1.000 dolarlık hedef fiyatlara sahip. 

2023’te görülen büyümenin ardından, şirketlerin yapay zekâ stratejilerinden kazanç sağlama çabalarını artırmaları sebebiyle yapay zekâ ana temamız olmaya devam ediyor.” diyen Schafer, yukarıdaki dört hisseyi favorileri olarak nitelendiriliyor. 

Schafer, “Baskın bir donanım/yazılım kurulu tabanından yararlanan Nvidia, en iyi yapay zekâ hissesi olmaya devam ediyor.” diyor ve Nvidia’nın altı aydan fazla bir sipariş birikimine sahip olduğunu tahmin ediyor. Şirketin B100 adı verilen yeni nesil yapay zekâ çipinin üçüncü çeyrekte piyasaya sürülmesini bekliyor.

Start-up’lar ve şirketler, uygulama geliştirmeyi kolaylaştıran yapay zekâ ile ilgili araçlar sağlayan güçlü programlama platformu CUDA nedeniyle Nvidia’nın ürünlerini tercih ediyor.

Monolithic için, çip üreticisinin güç yönetimi çiplerini içeren yapay zekâ sunucularına yönelik artan talepten yararlanmasını bekleyen Schafer, Marvell ve Broadcom’un da yüksek hızlı ağ çözümleriyle iyi iş çıkaracağını tahmin ediyor. 

Öte yandan analist, 2024 yılı için masaüstü bilgisayar ve akıllı telefon pazarları konusunda daha az iyimser: 

Yapay zekânın bilgisayarlar için önemli bir talep artışı/yenilemesi sağlayacağına henüz ikna olmadık.

Oppenheimer Yapay Zekâ Desteği İçin Bu Çip Hisselerine “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s