Borsa Yorumları

OPEC Sözünü Tutarsa Petrol 100 Doları Görebilir – Goldman Sachs

December 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
OPEC Sözünü Tutarsa Petrol 100 Doları Görebilir – Goldman Sachs

Dünyanın petrol devleri dün petrol üretiminde kesintiye gitme sözü verdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinin (OPEC+) bu kararı yatırımcıları ikna etmek için henüz pek yeterli olmadı. Ama söz konusu üretim kesintisi taahhüdünün yerine getirilmesi durumunda petrolün varil başına 100 dolara ulaşabileceğini düşünenler var. 

Kesintilerin başını OPEC’in lideri ve en büyük üyesi Suudi Arabistan çekiyor. Riyad, temmuz ayından bu yana uyguladığı günlük 1 milyon varillik gönüllü üretim kesintisini 2024 yılının ilk çeyreğinin sonuna kadar uzatmayı kabul etti. 

Rusya da aynı süre zarfında arzını günlük 300 bin varil ham petrol ve 200,000 varil petrol ürünü azaltacağını açıkladı. Diğer üyelerden Irak 223 bin varil, Birleşik Arap Emirlikleri 163 bin varil, Kuveyt 135 bin varil, Kazakistan 82 bin varil, Cezayir 51 bin varil ve Umman 42 bin varil kesintiye gidiyor.

Ancak görünüşe göre petrol yatırımcıları bu kesinti açıklamalarından yeterince memnun kalmadı. Brent petrol TSİ 14.00’te 0,06% artışla 80,94 dolardan, ABD ham petrolü de 0,18% artışla varil başına 76,12 dolardan işlem gördü. 

Rapidan Energy Group Başkanı Bob McNally, “Ham petrol tepki veremiyor çünkü şu ana kadar tüccarlar, Suudi ve Rusların gönüllü kesintilerinin devam etmesinin yanı sıra inandırıcı ek üretim kesintilerine dair somut kanıtlar görmedi.” dedi ve piyasanın “şaşkın ve kafası karışık” olduğunu söyledi. 

Öte yandan Goldman Sachs, OPEC+ üyelerinin önerilen kesintilere uyması konusunda bekle ve gör yaklaşımını benimseyerek daha yüksek fiyatlar öngörüyor.

Yatırım bankası bir notunda, “Ekstra kesintinin Brent fiyatlarına önceki OPEC+ varsayımlarımıza göre varil başına yaklaşık 4 dolar civarında ılımlı bir mekanik destek sağlayacağını tahmin ediyoruz.” dedi ve grubun “Brent petrol fiyatlarını 2024’te 80-100 dolar aralığında tutmasını” beklediğini ekledi.

OPEC Sözünü Tutarsa Petrol 100 Doları Görebilir - Goldman Sachs

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, CNBC