Bültenler

Oncosem Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2022

December 17, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Oncosem Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2022

Geçtiğimiz hafta duyurulan halka arzların ardından, SPK iki halka arz daha onayladığını açıkladı. Oncosem Onkolojik halka arzı ve EYG Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı halka arzları bugün onaylandı.

Bu yazımızda Oncosem Onkolojik halka arzını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

İçindekiler:

 • Oncosem Ne İş Yapar?
 • Oncosem Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Oncosem Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Oncosem Borsa Kodu
 • Halka Arz Büyüklüğü ve Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Oncosem Kimin?
 • “AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!
 • Oncosem Halka Arz Yorum
 • Oncosem Nereden Para Kazanıyor?
 • Geleceğin Temel Taşı: Lityum-İyon Pil!
 • Oncosem Halka Arz Taahhüt ve Hedefleri
 • Halka Arz Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu
 • Midas ile Oncosem Halka Arzına Katılabilir Miyim?
Oncosem Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Oncosem Ne İş Yapar?

Şirketin ana faaliyet konuları içerisinde mevcut durum itibarıyla fiilen yapmış olduğu iş kolları arasında;

 • Tam otomatik kemoterapi ilaç hazırlama cihazlarının üretimi
 • Kemoterapi ilaç hazırlama ve uygulama setlerine yönelik sarf malzemenin üretimi
 • Kemoterapi ilaçlarının hazırlanması ve uygulanması için ithal edilen/üretilen serum torbaları, hortumlar ve bağlantı aparatlarından olusan ilaç hazırlama ve uygulama setleriyle hastalara hizmet verilmesi
 • Covid-19 hızlı antijen ve antikor test kitleri üretimi
 • Cerrahi maske üretimi
 • Kamu hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastanelerde kemoterapi ilaç hazırlama ünitelerinin kurulması ve işletilmesi yer alıyor.
Oncosem Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Oncosem Halka Arz Fiyatı Ne Kadar? Oncosem Halka Arz Fiyatı

Oncosem hissesi 17,50 TL’den halka arz olacak. 

Oncosem Ne Zaman Halka Arz Olacak? Oncosem Arz Tarihi

Oncosem halka arz tarihi 22-23 Aralık 2022 olarak açıklanması bekleniyor. Halka arz için talep toplama süresi 2 gün olacak.

Hisse Sembolü Ne Olacak? Oncosem Borsa Kodu

Oncosem hissesinin sembolü “ONCSM” olacak. 

Oncosem Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Oncosem halka arzının büyüklüğü 104,125 milyon TL olarak açıklandı.

Oncosem Halka Arz Açıklık Oranı Ne Kadar?

Oncosem’in halka arz açıklık oranı 24,94%’dür. Toplamda 5,950 milyon adet lot dağıtılacaktır.

Oncosem Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Oncosem Kimin? Oncosem Ortaklık Yapısı

Oncosem şirketindeki çoğunluk payların sahibi olan Yönetim Kurulu Başkanı “Erol Çelik” şirket hisselerinin 90%’ına sahiptir. (Yukarıdaki resim)

Şirket sermayesi içerisinde EC Yatırımlar Holding A.Ş. ve Bulls Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı kalan 5%’er paya sahiptir.

(Kaynak: Oncosem Taslak İzahnamesi)

“AL” Sinyali: 90%’dan Fazla Yükselmesi Beklenen Hisse!

Barclays’ten yapılan açıklamaya göre, pek bilinmeyen Insmed (INSM) şirketi, ürettiği ilaçlardan birinin şartlı onay alması ve geliştirme aşamasında olan bir diğerinin de umut verici olması nedeniyle tırmanışa geçebilir. 

Barclays, analist Leon Wang’ın hisseyi “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” tavsiyesiyle takibe aldığını ve 7 Aralık çarşamba günkü kapanış fiyatının 94,9% üzerini işaret edecek şekilde 37 dolarlık bir fiyat hedefi belirlediğini bildirdi. 

Bu hisseleri ve daha fazlasını keşfet! 

Oncosem Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Oncosem Halka Arz Yorum

Gelişen sağlık sektörü tüm dünyada olduğu gibi, Oncosem’in faaliyet gösterdiği tıbbi cihaz imalatı sektörünü de olumlu yönde etkilemiştir.

Güncel Dönem Faaliyet Yorumu: Şirketin sunduğu hizmetlerin, kanser hastalığının tedavisine yönelik olması, bu hastalığın ülkemizde ve dünyada yaygın olması sebebiyle, şirketin hasılatı ve faaliyetleri son dönemde ekonomide meydana gelen olumsuz gelişmelerden etkilenmemiştir.

Şirket bünyesinde yapılan AR-GE çalışmaları neticesinde 2020 yıl sonu itibarıyla kemoterapi ilaç hazırlama ve uygulama setlerine yönelik yurt dışından ithal edilen birçok sarf malzemenin (Oncovalf, Oncovial, Spike ürünlerinden olusan bağlantı kabloları) üretimine başlanmış olması ve 2020 yılından itibaren dünyayı etkileyen pandemi sürecinde, şirketin hızlı bir AR-GE çalışması ile Covid-19 hızlı antijen test kitlerinin üretimini gerçekleştirmiş olması neticesinde şirket, yurt içi ve yurt disi pazarda hızlı bir sekilde yer bulmuştur.

Finansal Gücü: Bu kapsamda şirketin 2020 yılında 27,7 milyon TL olan test kiti satışları, 2021 yılında 2020 yılına göre %62,5 artışla 45,1 milyon TL’ye yükselmiş olup, 31.03.2022 döneminde ise bir önceki yılın ayn dönemine göre %280,3 artışla 22,5 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

Risk: Covid-19 pandemisinin önümüzdeki dönemlerdeki seyrine ve kontrol altına alınma derecesine bağlı olarak şirketin test kiti satışlarına ilişkin gelirlerinde düşüş görülebilir.

(Kaynak: Oncosem halka arz izahnamesi)

Oncosem Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Oncosem Nereden Para Kazanıyor?

Şirketin faaliyetleri temel olarak kemoterapi ilaç hazırlama ve uygulama seti satışlarından oluşmakta olup, ayrıca 2020 yılı itibarıyla baslanan test kiti satışları da hasılat içerisinde önemli bir yer edinmiştir.

Şirketin hasılatı 2019 yılındaki 47,8 milyon TL’ den 2020 yılında test kiti satışlarına başlanmasının da etkisiyle 2019 yılına göre %111,9 artışla 101,3 milyon TL’ye, 2021 yılında da temel olarak test kiti satışlarındaki artış çerçevesinde 2020 yılına göre %26,3 artışla 128,0 milyon TL’ye yükselmiş olup, 31.03.2022 dönemi itibarıyla da bir önceki yılın aynı dönemine göre %158,6 artışla 43,8 milyon TL’ye yükselmiştir.

Covid-19 pandemisiyle beraber, hızlı test kiti satışlarına başlanmasıyla birlikte, ihracatın artması ve ana faaliyet konusu olan kemoterapi ilaç hazırlama set faaliyetlerindeki iş hacminin de artışıyla, hasılatın yıllar içerisinde arttığı görülmektedir.

Oncosem Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Geleceğin Temel Taşı: Lityum-İyon Pil!

Lityum-iyon şarj edilebilir piller için 2021’den 2035’e kadar yıllık 21% oranın bileşik büyüme bekliyor. Bu oran, 366 milyar dolarlık potansiyel bir erişilebilir pazar anlamına geliyor. 

Bu pillerin en yaygın kullanım alanı elektrikli araçlar. Elbette bu piller akıllı telefonlarda, dizüstü bilgisayarlarda, akıllı saatlerde, alternatif ve sanal gerçeklik başlık setlerinde de kullanılıyor.

Lityum-İyon ile Elektrikli Araç hisselerini ve daha fazlasını keşfet! 

Oncosem Halka Arz Taahhüt, Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

Oncosem halka arzından elde edeceği gelirlerin azami 20%’sine denk gelen paylar ile sınırlı olmak kaydıyla, 30 gün sürecek bir fiyat istikrarı hedefliyor.

Şirket ayrıca 1 yıl boyunca bedelli sermaye artırımı yapılmayacağını, dolaşımdaki payların artmasına sebep olacak şekilde satışa ve halka arzın olmayacağını, pay satılmayan şirket ortakları tarafından 6 ay boyunca pay satışının satılmayacağını ve halka arz fiyatının altında satış yapılmayacağını taahhüt etmiştir.

Halka Arz Gelirlerinin Yüzde Kaçı, Nerede Kullanılacak?

Oncosem’in halka arz gelirlerinin;

 • 50%’si: İşletme sermayesi ihtiyacının finanse edilmesi

 • 25%‘i: Planlanan üretim fabrikası yatırımı kapsamında

 • 25%‘i: Üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik yapılacak makine ve ekipman yatırımları kapsamında kullanılacak.

Oncosem Halka Arz Oransal mı, Eşit mi Olacak?

Oncosem’in halka arz edilen paylarının 25%’i yurt içi bireysel yatırımcıya eşit dağıtım olarak gerçekleşecektir.

Sözlük

Halka arz nedir, halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları vs. nedir, diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

SPK Bülteni

Taslak İzahname

Oncosem Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! - 2022

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı