Borsa İstanbul Notları

Önceki Yılın Temmuz Ayında Kazandıran Şirketler

Önceki Yılın Temmuz Ayında Kazandıran Şirketler
Google News Icon Takip Et

📊 Borsa iniş ve çıkışlarla dolu uzayıp giden bir serüvendir ve bazı dönemlerin dikkat çeken başrolleri vardır. Geçen yıl seçim belirsizliğinin sona ermesi ve sonrasında ortodoks politikalara dönüş ile BIST 100 endeksinde sert hareketler gerçekleşti. 2024 yılının ikinci yarısına girerken masada; Türkiye’nin gri listeden çıkması, not artırım rüzgarının Moody’s ile devam edip etmeyeceği sorusu ve yılın son çeyreğinde hızlanma beklentileri var. Elbette borsa kazançlarına vergi maddesi ve enflasyon muhasebesine uygun bilançolar da endişe yaratan bir gerçek olarak masada yerini alıyor.

🔎 Bu çalışmada amaç; bu düşünceden esinlenerek 2023 yılı Temmuz ayında BIST100 endeksinden pozitif ayrışan BIST100 şirketlerini tespit etmek ve anlamlı bir sonuç olup olmadığını bulmaya çalışmaktır.

👉 1 Temmuz 2023-1 Ağustos 2023 tarihleri aralığında BIST 100 endeksinin getiri performansı pozitif tarafta 24% olarak gerçekleşmiştir. Güncel BIST 100 endeksi şirketlerinden 52 şirketin aynı zaman diliminde endeksten pozitif ayrıştığı izlenmiştir. BIST 100 endeksine göre pozitif ayrışan ilk 20 şirketi ve getiri oranlarını senin için listeledik!

(İncelemeye alınan tarih aralığından sonra halka arz olan hisseler çalışma kapsamına dahil edilmemiş, hesaplamaya alınmamıştır. Geçen yılın temmuz ayında BIST100 kapsamındaki hisseler dahil edilmiştir.)

Tabii, işte listenin alt alta sıralanmış hali:

🏅 Tukaş Gıda (TUKAS) ➔ 142,91% 

🏅 Alfa Solar Enerji (ALFAS) ➔ 90,76% 

🏅 GSD Golding (GSDHO) ➔ 76,85% 

🏅 Astor Enerji (ASTOR) ➔ 70,20% 

🏅 Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri (SMRTG) ➔ 69,68% 

🏅 Türk Traktör (TTRAK) ➔ 68,22% 

🏅 İş Yatırım Menkul Değerler (ISMEN) ➔ 63,74% 

🏅 Gen İlaç (GENIL) ➔ 63,00% 

🏅 İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma (IPEKE) ➔ 62,49%

🏅 Girişim Elektrik Sanayi (GESAN) ➔ 58,65%

🏅 İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (ISGYO) ➔ 57,05% 

🏅 Ahlatçı Doğalgaz (AHGAZ) ➔ 56,80% 

🏅 Odaş Elektrik (ODAS) ➔ 56,29% 

🏅 Eczacıbaşı Yatırım Holding (ECZYT) ➔ 51,28% 

🏅 Otokar Otomotiv (OTKAR) ➔ 50,13% 

🏅 İzmir Demir Çelik (IZMDC) ➔ 46,26%

🏅 Enerjisa Enerji (ENJSA) ➔ 44,29%

🏅 Doğuş Otomotiv (DOAS) ➔ 44,11%

🏅 Alarko Holding (ALARK) ➔ 43,14%

🏅 Anadolu Efes Biracılık Malt Sanayi (AEFES) ➔ 42,20%

👉 Pozitif ayrışan şirketler içerisinde sektörel dağılımın homojen olduğu izleniyor.

💡İlk 20 şirket içerisinde özellikle enerji teknolojileri ve enerji sektörünün ağırlığı hissediliyor. Yıl genelinde genel performansı güçlü olan otomotiv sektörü de dikkat çeken sektörler arasında listede yerini almış durumda.

Özellikle yaz ayları havacılık sektörü için pozitif sonuçların alındığı dönemsellik etkisine sahip zamanlardır. Havacılık sektörü, geçen yıl yaz aylarının gelmesi ve seçim sonrası yükselen endeksin de etkisiyle endekse karşı paralel performans göstermiş görünüyor. Bu sene başından itibaren yolcu verilerinin artmasıyla beraber daha güçlü bir havacılık sektörü performansı görmemiz mümkün olabilir.

Aynı şekilde gıda ve içecek hisseleri de yaz aylarının gelmesiyle beraber endeks üstünde getiri sağlayan sektör grubunda yer alıyor. Parasal sıkılaşmanın arttığı bu dönemde defansif sektör olarak gıda ve içecek sektörü yine ön plana çıkabilir.

Geçen sene Temmuz ayında güçlü otomotiv verileriyle beraber endeksin üzerinde getiri sağlayan TTRAK, OTKAR gibi şirketler, kredi maliyetlerinin artması ve Avrupa tarafındaki yüksek faizler sebebiyle geçen yıl temmuz ayında gösterdikleri hisse performansını yansıtmayabilir. 

Dikkat çeken istatistikler:

  • 97 şirket pozitif getiri sağlamışken, 3 şirket negatif fiyatlama göstermiştir.
  • Pozitif getiri sağlayan 97 şirketin ortalama getirisi 30,52% olarak gerçekleşti.
  • Negatif getiri sağlayan 3 şirketin ortalama getirisi -11,25% olarak gerçekleşti.
  • Negatif getiri ve en az getiri sağlayan hisselerin dağılımında seramik ve teknoloji perakendesi sektörü öne çıkmış görünüyor.

Bu çalışmadan hangi çıkarımlarda bulunabiliriz?

Yalnızca bu çalışmadan yola çıkarak geçen yılın aynı zaman dilimindeki verilere bakıp benzer getiriler oluşması yönündeki bakış açısı yanıltıcı ve sağlıksız olacaktır. Bu çalışmanın amacı dönemsel anlamda ön plana çıkan sektör ve şirketleri tespit ederek bilgi sahibi olmaktır. Şirket ve sektörlerin güncel durumları ve gelecek beklentileri yeniden araştırılarak takip edilmelidir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı


Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak:Finnet