Borsa Yorumları

Önce Sağlık! Goldman Sachs’ın Favori 2023 Sağlık Hisseleri

December 26, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Önce Sağlık! Goldman Sachs’ın Favori 2023 Sağlık Hisseleri

Devam eden makroekonomik belirsizliğe rağmen mikro faktörlerin sektörde hisse seçimi açısından giderek daha kritik hale geldiğine işaret eden bir araştırmaya vurgu yapan Goldman Sachs, 2023’te takip edilecek temel sağlık konularına ışık tuttu. Goldman analisti Asad Haider ve ekibi, kurumun sağlık sektörüne yönelik 2023 öngörülerine ilişkin yazısında, “Makro ortama rağmen seçim yapmak açısından mikro faktörlerin öneminin arttığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Analistlere göre üç yıl üst üste gösterge endeksin gerisinde kalan sağlık hizmetleri hisseleri bu yıl S&P 500’ü geride bırakma yolunda ilerliyor.

İlaç dağıtıcıları ve yönlendirilmiş sağlık hizmeti gibi defansif seçeneklerin “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine öncülük ettiğini düşünen ekip; dişçilik, sağlık teknolojileri, küçük ve orta ölçekli biyoteknoloji ve ekipman şirketlerinin hisselerinin de bunları takip ettiğini ekledi.

Goldman Sachs’a göre gelecek yıl için sağlık hizmetleri sektörü hakkındaki esas sorular diğer sektörlere dönüş riski ve bu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS”ın geçmişte bir yıldan uzun süren olumlu gidişatla nasıl ilişkili olduğu.

Sağlık hizmetleri sektörünün art arda dört yıl boyunca daha iyi performans gösterdiği 2011-2015 yıllarına işaret eden Haider ve ekibi, “Sağlık hizmetleri sektörünün, geniş ölçekli piyasadaki toparlanmayı gerisinde bıraktığı, çok yıllık olumlu gidişata dair bir örneğimiz var” ifadelerini kullandı.

Analistler en son 13F dosya analizlerine dayanarak yatırım fonlarının “yönlendirilmiş sağlık hizmetleri” hisseleri aracılığıyla sağlık hizmetlerinde oldukça fazla “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu almaya başladıklarını belirtti. Büyük piyasa değerli biyoteknoloji ve seçilmiş ilaç hisselerine yönelişleri de son zamanlarda artarak devam ediyor.

Bununla birlikte S&P 500’e kıyasla 2011’de yaklaşık 16% oranında düşüş yaşayan sağlık sektörünün 2023’e girerken yaklaşık 4% yükselişte olduğunu belirten Goldman, sektörün mevcut değerlemesinin diğer defansif sektörler gibi ne çok ucuz ne de çok pahalı olduğunu ekledi.

Goldman’ın hisse senedi seçimi için ön plana çıkardığı temel 2023 temaları arasında her biri 30 milyar doların üzerinde satış rakamlarına ulaşma ihtimali bulunan obezite ve Alzheimer pazarı ile yıllık satış rakamının yaklaşık 8 milyar dolar olduğu tahmin edilen özel COVID/grip pazarı yer alıyor.

Obezite: Morgan Stanley temmuz ayında açıkladığı öngörülerde, Eli Lilly (LLY) ve Novo Nordisk (NVO)’in 2030’da 54 milyar dolar gelir sağlaması beklenen kilo verme tedavileri pazarına liderlik edeceğini bildirmişti. Ancak bu ikili tekelleşmenin önümüzdeki on yıl içinde riske gireceğini öne süren Goldman, kilo verme alanında favori uygulamalar olarak Novo (NVO), Amgen (AMGN), Pfizer (PFE) ve Altimmune (ALT)’ü seçiyor. Diğer bir önemli aday ise deneysel kilo verme tedavisi tirzepatide ilacını geliştirme yolunda emin adımlarla ilerleyen Lilly (LLY).

Bu ayın başlarında araştırma amaçlı kilo verme tedavisi AMG 133’ün potansiyeline dikkat çeken ve obezitesi olup diyabeti olmayan kişilerle ilgili erken evre verilerini yayımlayan ilaç devi Amgen (AMGN) da listeye girdi.

Alzheimer: Alzheimer pazarında yasal izinlerin, fiyatlandırmanın ve ABD Sağlık Sigortası kapsamına girmenin önemli olacağını vurgulayan Goldman, bu piyasada tercih ettiği isim olan Biogen (BIIB)’in, ortağı Eisai ile birlikte geliştirdiği yeni Alzheimer ilacı için önümüzdeki ay bir FDA kararı beklediğini belirtti.

Özel COVID/Grip pazarı: Bu arada analistler özel COVID/grip pazarında Pfizer (PFE) ve Moderna (MRNA)’ya işaret ediyor ve virüsünün yöresel salgın dönemine ulaşmasıyla birlikte yıllık hatırlatma dozu aşı hacimlerinin grip aşısı hacimlerini yakalayabileceğini düşünüyor.

Bu yorumlarda, Biden yönetiminin COVID-19 aşılarının ve tedavi ilaçlarının hükümet tarafından tedarik edilerek ticari pazara ulaştırılması yönünde attığı adımların etkisini görüyoruz.

Biyobenzer madde pazarı: Goldman ayrıca, gelişmekte olan ABD biyobenzer madde pazarında Amgen (AMGN), CVS Health (CVS), Elevance Health (ELV), Humana (HUM) ve UnitedHealth Group (UNH)’u tercih ediyor. AbbVie (ABBV)’nin Humira ilacı önümüzdeki yıl ABD münhasırlığını kaybedecek.

Analistler patent sorununun ortadan kalkması ve 2023’te benzer ilaçların önünün açılmasıyla, ABD tarihinin en çok satan ilacı olan Humira için “benzeri görülmemiş” bir rekabet ortamı oluşacağını düşünüyorlar. Analistler, önemli genel tasarruf potansiyeline işaret ederek, tarihte bir takvim yılı içinde markalı bir ürüne karşı yaklaşık 10 rakip ürünün piyasaya sürülmesinin görülmemiş bir şey olduğunu vurguluyor.

Sağlık sigortası şirketleri UnitedHealth (UNH) ve Cigna (CI) ticari formüllerine, Humira biyobenzerlerini, Humira markası ile aynı seviyede eklemiş durumda.

MedTech: Tıp teknolojileri alanında hisse seçiminin zor olacağını düşünen Goldman; Intuitive Surgical (ISRG), Becton, Dickinson (BDX), Zimmer Biomet (ZBH) ile birlikte Abbott Laboratories (ABT), Baxter (BAX) ve Stryker (SYK)’ı tercih ediyor.

Analistlere göre 2023 için alt sektördeki konsensüs gelir ve marj tahminleri makul seviyelere çekilirken, 2019-2021 pandemi dönemindeki “olağanüstü artışın” ardından değerlemeler daha normal olan eski değerlere ulaştı. Bilgilendirme yazısında, makro kaygıların ve enflasyonist ortamda fiyatlandırma gücündeki zayıflamanın damga vurduğu zorlu bir 2022’nin ardından, “medtech manzarasının önemli ölçüde iyiye gittiğine inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Pandemi sonrası sağlık hizmetleri kullanımı: Tıbbi prosedür hacminde COVID sonrasında meydan gelen normalleşme Goldman’ın 2023 için öne çıkardığı diğer bir konu. Personel problemleri ve COVID’den kaynaklanan ters rüzgarların dinmesiyle birlikte MedTech’in, sağlık hizmeti sağlayıcıların ve yönlendirilmiş sağlık hizmetlerinin potansiyel “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS”ına dikkat çekiliyor.

Kurumun bu alanda tercih ettiği isimler CVS Health (CVS), Molina Healthcare (MOH), UnitedHealth (UNH), Intuitive Surgical (ISRG), Zimmer Biomet (ZBH), HCA Healthcare (HCA) ve Tenet Healthcare (THC).

Birleşme ve Satın Almalar: Biyofarma, MedTech, yaşam bilimleri ve yönlendirilmiş tıbbi bakım alanında 1 trilyon dolarlık bir sermaye tahsis kapasitesine dikkat çeken Goldman Sachs, sağlık hizmetlerinde biyofarma ve bakım hizmeti konularının öncelikli olduğu birleşme ve satın alma anlaşmaları için elverişli bir ortam olduğuna işaret ediyor.

Kurum, biyofarma anlaşmalarında Merck (MRK) ve Pfizer (PFE)’ın en aktif isimler olmasını ve yönlendirilmiş tıbbi bakım alanındaki  birleşme ve satın alma işlemlerinin 2023’te yıllık yaklaşık 6% artışla 67 milyar dolara ulaşmasını tahmin ediyor.

Önce Sağlık! Goldman Sachs’ın Favori 2023 Sağlık Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha