Borsa Yorumları

On Yılda Bir Rastlanacak Alım Fırsatı mı?

October 20, 2022 • 6 dakika okuma süresi
On Yılda Bir Rastlanacak Alım Fırsatı mı?

Geçtiğimiz yıl giderek daha da kötümser bir havaya bürünen yatırımcılar, aşırı enflasyonun ekonomik durgunluğa neden olacağı endişesi taşıyor. FED’den gelen bir dizi agresif faiz artışı bu endişeyi daha da derinleştirirken, hisse senedi piyasası da bu artış neticesinde sert bir düşüş yaşadı. S&P 500 ve Nasdaq Composite sırasıyla 23% ve 34% düşüş kaydetti ve her iki endeks de ayı piyasasına girmiş oldu.

Neyse ki bu olumsuz hava, bir avantajı da beraberinde getiriyor. E-ticaret liderleri Amazon (AMZN) ve MercadoLibre (MELI), hisse senedi fiyatlarında sert bir düşüşe tanık oldu. Her iki hisse de mevcut ekonomik çöküş döneminde, son 10 yılın en yüksek değer kaybını yaşadı. Bu da demek oluyor ki, yatırımcılar 10 yılda bir yakalayabilecekleri bir alım fırsatıyla karşı karşıya.

Peki neden her iki şirketin geleceğini de parlak görüyoruz? İşte cevabı! 👇

1. Amazon: En yenilikçi bulut bilişim şirketi!

Yüksek enflasyon bu yıl Amazon’un sendelemesine neden oldu. Artan fiyatlar karşısında tüketici talebinde düşüş olurken; işleyiş, lojistik ve veri merkezlerinin maliyetleri arttı. İşte bu negatif etkili enflasyonist faktörlerin bir araya gelmesiyle birlikte, geçen yıl hayal kırıklıklarıyla dolu bir finansal performans ortaya çıktı. Gelirler 10% artarken, kâr 61% düştü. 

Bu sonuçlar bazı yatırımcılar tarafından Amazon’un güçlü yapısındaki bir çatlak olarak yorumlansa da, şirketin diğer işletmeleri gücünü koruyor. Hâlâ dünyadaki en popüler e-ticaret platformunu işleten Amazon ile ilgili olarak; eMarketer, şirketin bu yıl ABD’de online perakende satışların 40%’ına damga vuracağını söylüyor. 

Karşılaştırma yaparsak; söz konusu oran, Amazon’un ardından gelen 14 perakendecinin tümünün toplam oranından daha yüksek. Öte yandan, şirketin lojistik operasyonlarıyla ilişkin maliyetler geçtiğimiz yıl negatif etkili bir faktör olsa da, bu lojistik altyapısı halen kilit bir avantaj niteliğinde. Bu altyapı sayesinde Amazon, satıcılar için işleyişi basitleştirmenin yanında alıcılar için de güvenilir bir teslimat süreci sunabiliyor.

Ayrıca, perakendeye kıyasla çok daha yüksek marjlara sahip bir sektör olan bulut bilişim piyasası da Amazon Web Services (AWS) tarafından domine ediliyor. Halihazırda Microsoft Azure ve Alphabet’in Google Cloud uygulamasının toplam payını geride bırakarak bulut altyapısı piyasasında 34%’lük bir pazar payına sahip olan AWS, kısa süre önce Gartner araştırma şirketi tarafından bulut inovasyon lideri seçilmişti. 

Bu avantaj sayesinde, gelecek yıllarda rakiplerinin ilerisinde olmayı sürdüren bir AWS görebiliriz. Bunun yanında, Grand View Research’e göre bulut bilişim piyasasının her yıl yaklaşık 16% büyüyerek 2030 itibarıyla 1,5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. 

Amazon’un bulut bilişimdeki fırsatı ise gelir büyümesine kıyasla daha güçlü hissediliyor. Geçtiğimiz yıl AWS, Amazon’un perakende segmentlerindeki tipik işletme marjının birkaç kat üstünde bir oran olan 31,1%’lik bir işletme marjı yakaladı. Bu da demek oluyor ki, AWS toplam gelirde daha büyük bir paya sahip olduğundan, bütün olarak bakıldığında Amazon daha kârlı bir pozisyona ulaşacaktır. Üstelik bu trend devam ediyor: AWS geçen yıl satışlarında 37% oranında bir büyüme rakamı yakalayarak, Amazon’un perakende segmentlerini rahat bir şekilde geride bıraktı.

Şu an hisseler, satışların 2,4 katı üzerinde işlem görüyor ve bu da satışların 3,8 katından oluşan beş yıllık ortalamaya göre ciddi bir düşüş yaşandığını gösteriyor. İşte bu yüzden yatırımcılar 10 yılda bir gelecek bu alım fırsatını kaçırmamalı. 

2. MercadoLibre: Latin Amerika’nın E-ticaretteki Öncüsü!

E-ticaret öncüsü MercadoLibre, Latin Amerika’da online alışveriş platformunu 20 yıl önce kurmuştu. O zamandan bu yana pazara ilk girme avantajını kullanan bir şirket konumundan çıkıp, daha güçlü bir rekabet üstünlüğüne sahip olarak bölgesinde en çok ziyaret edilen online alışveriş destinasyonu haline geldi.

MercadoLibre şimdilerde Mercado Envios üzerinden geniş bir lojistik ağı yönetiyor. Şirket; toplam sevkiyat hacminin 91%’ini ikinci çeyrekte gerçekleştirmiş olup, bu malların yaklaşık 80%’ini 48 saat içinde teslim etmişti. 

Amazon’a benzer şekilde, Mercado Envios tarafından sağlanan işleyiş hizmetleri MercadoLibre alışveriş platformunu tüccarlar için daha çekici bir hale getiriyor ve tabii ki hızlı ve güvenilir teslimatlar da tüketicileri daha fazla satın almaya sevk ediyor.

Ayrıca, Latin Amerika’daki tüketiciler arasında banka hesabı ve banka kartı kullanımının düşük seviyelerde olması da MercadoLibre için bir avantaj oldu. Şirketin FinTech alanındaki işletmesi Mercado Pago ise Latin Amerika’daki üçüncü en popüler dijital cüzdanını yönetiyor. Şirket ayrıca ticari kredi, tüketici kredisi ve kredi kartı gibi yan hizmetlerde büyük başarı kaydetti. Mercado Pago’nun kredi portföyü geçen yıl 230% oranında artış gösterdi. 

Finansal açıdan bakıldığında MercadoLibre’nin tam kapasite çalıştığını söyleyebiliriz. Gelirleri geçen yıl 60% artarak 8,8 trilyon dolara ulaşan şirket, bir önceki yıl ulaşılan 181 milyon doların beş katından fazla bir yükselişle serbest nakit akışında yaklaşık 1,1 milyar dolar kaynak oluşturdu. MercadoLibre’nin henüz potansiyelinin ufak bir kısmını gösterdiği dikkate alındığında, yatırımcıların bu ivmenin devam edeceği yönündeki beklentileri anlam kazanıyor.

Statista’ya göre, MercadoLibre alışveriş platformu üzerinden 2021’de 28 milyar dolar değerinde satış gerçekleşti. Öte yandan, şirketin aktif olduğu ülkelerdeki e-ticaret satışları ise 2025 itibarıyla 259 milyar dolara ulaşacak. Aynı şekilde yine Statista’ya göre, Mercado Pago 2021 yılında ödemelerde 77 milyar dolar seviyesine ulaşırken, dijital ödeme hacmi 2027 itibarıyla 511 milyar dolara yükselecek.

Mevcut durumda hisseler, satışların 4,8 katı üzerinde işlem görüyor ve bu da satışların 13,1 katından oluşan beş yıllık ortalamaya kıyasla ciddi bir azalmaya işaret ediyor. Bu değer artışlı hisse senedi, işte bu yüzden mevcut ayı piyasasında satın almaya değebilecek bir hisse olarak karşımıza çıkıyor.

On Yılda Bir Rastlanacak Alım Fırsatı mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı