Bültenler

Olumlu Ekonomik Verilerle Borsalar Yeşilde Açıldı

September 29, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Olumlu Ekonomik Verilerle Borsalar Yeşilde Açıldı

Çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisinin beklentilerin altında yükselmesinden destek bulan borsalar, eylülün son işlem gününe artıda başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,46%, S&P 500 0,64% ve Nasdaq 0,95% yükseldi. 

📍 Ne Oldu?

Bugün açıklanan ve FED’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları, piyasanın canlanmasına yardımcı oldu. Çekirdek PCE olarak adlandırılan ve değişken gıda ve enerji fiyatlarını dışarıda bırakan endeks, ağustos ayında 0,1%, yıllık bazda ise 3,9% arttı. Ekonomistler, çekirdek PCE’nin aylık bazda 0,2% ve yıllık bazda 3,9% artmasını bekliyordu.

👀 Ne Dediler?

Key Private Bank CIO’su George Mateyo, “Bugünün enflasyon verisi, FED için sevindirici bir haber niteliğinde.” yorumunu yaptı. 

BMO Family Office CIO’su Carol Schleif de “Hisseler yılın bu mevsimsel dalgalanma döneminde uzun bir endişe listesinin etkisiyle çok fazla ve çok hızlı düştüğü için piyasalar şu anda aşırı satış konumunda. Piyasa yalnızca birkaç ay önce FED’in yumuşak bir iniş yapabileceği inancıyla rahatlamıştı ve şimdi yatırımcılar, ekonomik görünümle ilgili soruları gündeme getirdikçe piyasanın endişe dolabının kapısı ardına kadar açıldı.” diyor.

📊 Hisse Hareketleri

Nike (NKE) hisseleri, beklentilerin üzerinde gelen ancak yine de karışık bir görünüm sunan bilançosunun ardından 10%’a yakın yükseldi. 

Blue Apron (APRN), yemek şirketinin hisseleri, Wonder Group tarafından satın alınacağı açıklamasının ardından 100% değer ralli yaptı. 

Anheuser-Busch (BUD), Bank of America’nın hissenin “NÖTR” notunu “AL” seviyesine taşımasıyla 3% yükseldi. 

Olumlu Ekonomik Verilerle Borsalar Yeşilde Açıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC