Borsa Yorumları

Okyanus Ötesindeki Çipler: Çin’in 3 Süper Çip Hissesi

June 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Okyanus Ötesindeki Çipler: Çin’in 3 Süper Çip Hissesi

Morgan Stanley’ye göre, Çin’in yapay zekâ evrimi bir “kırılma noktasında” ve bu alanda ABD’ye yetişmek üzere. Hatta yatırım bankası, Çin’de 7,4 trilyon dolarlık bir yapay zekâ fırsatı olduğunu tahmin ediyor. 

Morgan Stanley, geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir raporda “Çin’in yapay zekâ evriminin bir kırılma noktasında olduğuna ve tüketici davranışlarında değişikliğe ve iş dönüşümüne neden olacağına inanıyoruz. Dahası, ekonomide teknoloji yayılımını hızlandıracak.” yorumunu yaptı. 

🎯 Yapay zekâ uygulamalarının kitlesel benimsenmesinin, ekonomideki verimliliği artırmanın yanı sıra tüketiciye iş ve işten işe işlemlerin dijitalleşmesini ilerleteceğine inanan banka, ABD borsalarında listeli bazı büyük Çinli teknoloji şirketlerinin bundan büyük fayda sağlayacağını düşünüyor.

Banka, e-ticaret devi Alibaba (BABA), internet hizmetleri şirketleri Baidu (BIDU) ve Tencent’i (TCEHY) “yapay zeka fırsatlarında” öne çıkan şirketler olarak nitelendiriyor. Morgan’ın bu kararının arkasındaki neden ise bu şirketlerin “yatırım yapma isteklilikleri/becerileri ve zengin özel veri kaynakları.

📈 Morgan Stanley, bulut hizmetleri söz konusu olduğunda, Alibaba’nın 40% civarında en yüksek pazar payına sahip olduğunu ve BABA’yı 10-20% ile Tencent’in ve 5% ile Baidu’nun izlediğini belirtiyor.

Bu üç şirket de OpenAI’ın meşhur sohbet robotu ChatGPT’ye yanıt olarak, kendi yapay zekâ chatbotlarına sahip veya bu robotları geliştirme üzerinde çalışıyor.

🏆 Morgan Stanley ayrı bir notta, Baidu’yu özellikle Çin’deki en iyi yapay zekâ oyuncusu ve 7,4 trilyon dolarlık yapay zekâ fırsatının “en öne çıkan yararlanıcısı” olarak tanımlıyor:

Baidu, tam bir bulut çerçevesi inşa eden çok az bulut hizmeti sağlayıcısından biri. Bu, donanım, çerçeve ve modelden endüstri uygulamalarına kadar yapay zekâ hizmetleri sağlıyor… Baidu, bu teknolojiyi akıllı otomobillere doğru genişleterek halihazırda sağlam yapay zekâ becerilerini kanıtladı. Ayrıca küresel olarak en büyük robotaksi filosunu çalıştırıyor ve birçok otonom sürüş ortaklıkları kurdu.”

💹 Baidu’nun gelir büyüklüğü görünümünün de iyileştiğini belirten banka, bu büyümenin önümüzdeki üç ile beş yıl içinde 50%’ye yaklaşacağını öngörüyor.

Baidu’nun 12 aylık ortalama hedef fiyatını 190 dolar olarak belirleyen Morgan Stanley, 2025 için Baidu’nun ana gelir tahminlerinde 12%’lik bir artış olacağını tahmin ediyor.

Okyanus Ötesindeki Çipler: Çin’in 3 Süper Çip Hissesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC