Piyasa Öncesi

Piyasa Öncesi – Faizler Arttıkça Canlılık Azalıyor!

October 20, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Piyasa Öncesi – Faizler Arttıkça Canlılık Azalıyor!

Dün, piyasa biraz dalgalıydı. Majör sektörler sabah saatlerinde pozitif bölgede bir süre kalmış olmalarına rağmen gün boyunca çoğunlukla kırmızı bölgedeydiler ve günü negatif bölgelerde kapattılar. Tahvil faizlerinin bu yıl yeni gözlemlenen yüksek seviyelere ulaşmasıyla hisse senetlerinin negatif fiyatlanmalarında hazine piyasası etkili oldu.

10 yıllık tahvil getirileri 13 baz puan artarak 2008’den beri en yüksek seviye olan 4,13%’e ve 2 yıllık tahvil getirileri de 12 baz puan artışla 4,56%’ya yükseldi. 

Bu hareketlerin ardından dün geç saatlerde Minneapolis FED Başkanı Kashkari (2023 FOMC seçmeni) çekirdek enflasyonda bir iyileşme görmediği takdirde federal fon faizlerinin 4,75%’in üzerine çıkarılmasını gündeme getirebileceğini belirtti.

Dünkü kapanışın ardından gelen kazançlar, genel olarak beklentilerin üzerinde olsa da yükselen faiz oranları ile ilgili endişeleri yatıştırmaya yetecek seviyede değildi. Netflix (NFLX), Travelers (TRV), United Airlines (UAL) ve ASML Holdings (ASML), üç aylık sonuçların açıklanmasının ardından hacimli bir yükselişle kapanış yaparak dikkat çeken firmalar arasındaydı.

Yükselen petrol fiyatları da yatırımcı hassasiyeti üzerinde baskı oluşturmaya devam etti. WTI ham petrol vadeli işlemleri fiyatı, Biden’ın stratejik petrol rezervlerinden ilave 15 milyon varilin daha aralık ayı arzında piyasaya sürülmesini onaylanmasının ardından 2,6% artışla varil başına 84,38 dolara yükseldi. 

Petrol fiyatlarındaki hareket, enerji hisselerini yukarıya itti ve S&P 500 enerji hissesini (+2,9%) pozitif bölgede yalnız bıraktı. Sektörün bileşenlerinden olan Baker Hughes büyük bir kârlılık oranıyla en yüksek performansa sahip oldu. Jefferies’in hisse notunu “TUT”tan “AL”a dönüştürmesinin ardından Exxon Mobil (XOM) sektörün diğer bir öne çıkanı oldu. 

Diğer 10 sektörün tamamı günü kayıpla geçirdiler. Bilgi teknolojileri sektörü (-0,3%) yarı-iletken sektörünün güçlülüğü sayesinde S&P 500’e (-0,7%) kıyasla daha düşük bir zarar kaydetti. PHLX Yarı İletken Endeksi +0,8% ile kapanış yaptı. 

Ericsson (ERIC), AT&T (T), American Airlines (AAL), Dow (DOW), Nucor (NUE) ve Freeport-McMoRan (FCX) perşembe açılışının öncesinde gelir beyan etmeye başladılar.

Piyasa Öncesi - Faizler Arttıkça Canlılık Azalıyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı