Borsa Yorumları

Occidental Petroleum’a “AL” Notu

February 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Occidental Petroleum’a “AL” Notu

Goldman Sachs’a göre Occidental Petroleum (OXY)’un son dönemdeki kötü performansı hisseyi daha cazip bir seviyeye getirdi.

Analist Neil Mehta enerji hissesinin “NÖTR” olan notunu “AL” seviyesine yükseltti. Analistin 12 aylık ortalamada hisse başına 81 dolarlık fiyat hedefi, salı günkü kapanış fiyatı olan 66,34 doların 22% üzerini işaret ediyor.

Analist, 2022’nin ilk yarısındaki keskin üstün performansın ardından hissenin notunu temmuz ayında “NÖTR” seviyesine düşürmüştü. Ancak son altı ayda makro ortamla ve yüksek sermaye harcamalarıyla ilgili kaygılar yüzünden emsallerinin gerisinde kalmasının ardından hisseyi tekrar satın almaya değer görmeye başladı. 

Analist salı günkü müşteri bilgilendirme yazısında, “Not yükseltmiş olmamız, çeyrek veya 2023 için sermaye harcamaları açısından herhangi bir öngörü yansıtmıyor. Zaten bu verilere ilişkin tahminimiz konsensüsün biraz üzerinde. Bu güncellememiz aslında mevcut değerlemeyi, dayanak varlıkların ve bir döngü boyunca nakit akışı sağlama gücünün kalitesiyle bağdaştırmanın zor olmasından kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Mehta, Occidental’ın 2023’te hisse geri alımları ve sermaye ödemesi yoluyla hissedarlarına 9 milyar dolar civarında serbest nakit akışı ödemesi yapacağını tahmin ediyor. Analist hisse geri alımlarının birinci çeyrekte başlayabileceğini belirtti.

Occidental Petroleum’a "AL" Notu

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC