Borsa Yorumları

Nvidia’ya Alternatif Olabilecek 3 Teknoloji Hissesi

Aralık 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia’ya Alternatif Olabilecek 3 Teknoloji Hissesi

Artık teknoloji ve yarı iletken deyince aklımıza gelen ilk isim olan Nvidia (NVDA), hem yatırımcılara hem de şirketlere yapay zekânın büyük bir fırsat olduğunu ispatlayarak bu yıl güçlü bir ralli yaptı. 

Ama bu alanda öne çıkan tek isim Nvidia değil; diğer şirketler de yapay zekâ tedarik zincirinden faydalanmaya hazır görünüyor. Ki geçtiğimiz hafta Alphabet ve Advanced Micro Devices bu alanda iddialı hamleler yapacaklarını yansıtan adımlar açıkladı. 

Futurum Research CEO’su Daniel Newman, “Nvidia’yı atlayacağını çünkü birçok insan artık bu ismi biliyor.” diyor ve önümüzdeki yıl yatırımcılar için çip devine alternatif olabilecek en iyi seçimlerini sıralıyor.

Newman, 2024’te Advanced Micro Devices (AMD), Microsoft (MSFT) ve Amazon (AMZN) için oldukça iyimser bir konumda. 

⭐ Newman, AMD’nin geçen hafta “önemli bir dönüm noktası” yaşadığını belirtti. Şirket, yapay zekâ uygulamalarına güç sağlamak için Nvidia’ya karşı rekabet edecek yapay zekâ çiplerini piyasaya sürdü.

Meta (META), OpenAI ve Microsoft, AMD’nin yatırımcı etkinliğinde şirketin en yeni yapay zekâ çipini Nvidia’ya alternatif olarak kullanacaklarını söyledi. AMD hisseleri de 10% ralli yaptı. 

⭐  Newman, Microsoft’un “gerçekten önemli bir ortak olarak değerlendirilmeyecek kadar çok çeşitliliğe” sahip olduğunu ancak uzun vadeli OpenAI stratejisinin “oldukça önemli olacağını” söyledi.

Kasım ayında Microsoft, Nvidia’nın çok rağbet gören AI grafik işleme birimleriyle rekabet edebilecek bir AI çipi olan Maia 100’ü duyurmuştu.

Microsoft, Maia 100’ün Bing arama motorunun yapay, zekâlı sohbet robotunun (artık Bing Chat yerine Copilot olarak adlandırılıyor) ve OpenAI’ın büyük bir dil modeli olan GPT-3.5 Turbo’nun ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağını test ediyor.

⭐  Amazon’a gelince, Newman şirketin bulut segmenti Amazon Web Services’ın “açık model yaklaşımını” beğendiğini söylüyor ve “İşletmelerde harika olacaklar.” diye ekliyor.

Amazon, üretici yapay zekâyı eğitmek ve geliştirmek için iki tür mikroçip üzerinde çalışıyor. Inferentia ve Trainium adlı bu özel çipler, AWS müşterilerine büyük dil modellerini Nvidia GPU’larında eğitmeye bir alternatif sunuyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC