Borsa Yorumları

Nvidia’nın İzinden Gidebilecek Yapay Zekâ Hisseleri

Mayıs 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia’nın İzinden Gidebilecek Yapay Zekâ Hisseleri

Yapay zekâ çalışmaları bilançosuna olumlu yansıyan Nvidia (NVDA), Wall Street beklentilerini aşarak dün 20%’nin üzerinde yükseldi. Bu da haliyle yatırımcıların bir sonraki Nvidia arayışlarını artırdı. 

Sektörün önde gelen yarı iletken üreticisi yapay zekâ yarışının tartışmasız lideri olmayı sürdürürken, analistlere göre bu coşkudan yararlanabilecek başka hisseler de var. 

🚀 Nvidia’ya paralel olarak, Advanced Micro Devices (AMD) Wall Street’in önünde uzun bir yol gördüğü hisselerden. 

Rakibi gibi kendisi de yapay zekâ çipleri üzerinde çalışan şirket, Nvidia’nın yükselişiyle dün 10% değer kazandı. 

Büyük yatırımcılar da son haftalarda yapay zekâ bahislerini artırıyor. Bu ayın ilk günlerinde yayınlanan belgeler, Dan Loeb’in Third Point’inin ilk çeyrekte AMD’yi portföyüne eklediğini gösteriyor. 

Raymond James, AMD’yi “Yapay zekâ ve makine öğreniminde değeri bilinmeyen bir şirket” olarak tanımlıyor ve yıl sonuna kadar şirketin hisse kazanımlarının devam etmesini bekliyor. 

🎯 Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) de Nvidia’nın başı çektiği yapay zekâ dalgasından yararlanabilir. 

Bank of America analisti Brad Lin, şu an tarihi aralığının düşük düzeylerine yakın seyreden şirket hisselerinin cazip göründüğünü belirtiyor. Lin, TSM gelirlerinin 10%’undan Nvidia’nın sorumlu olduğunu tahmin ediyor. 

BofA’ya paralel olarak Needham da şirketin ucuz değerlemesine dikkat çekerek, piyasanın “eşsiz” yapay zekâ pozisyonu kapsamında şirkete “hak ettiği değeri vermediğini” düşünüyor. 

👀 Gözden uzak kalanlar: Yapay zekâdan yalnızca en çok bilinen şirketler faydalanacak diye bir şey yok.

Needham, kısa bir süre önce gözlerden ırak kalan Monolithic Power Systems’a (MPWR) dikkat çekiyor. 

Nvidia’nın H100 grafik işleme birimlerine güç yönetim çözümleri sunan şirket, yapay zekâ ihtiyaçlarındaki genişlemeye paralel olarak H100 talebinin artmasından kârlı çıkabilir. 

Kısa bir süre önce Apple (AAPL) ile çip anlaşması yaparak yeniden gündeme gelen Broadcom (AVGO) da Bank of America’ya göre yapay zekâ alanında “en değeri bilinmeyen” şirket.

Yılbaşından bu yana 21% yükselen Broadcom’un 12 aylık ortalama hedef fiyatını yükselten banka, “Yapay zekâ bilişim ürünlerinin ana sağlayıcısı olarak değeri bilinmeyen AVGO’nun ‘AL’ notunu koruyoruz.” yorumunu yaptı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC 

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti