Piyasa Öncesi

Nvidia’nın Güçlü Bilançosuyla Borsalar Çoğunlukla Artıda Kapandı

May 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia’nın Güçlü Bilançosuyla Borsalar Çoğunlukla Artıda Kapandı

İsmi yapay zekâ atılımlarıyla sık sık gündeme gelen ve yarı iletken sektörünün lider isimlerinden Nvidia’nın (NVDA) 2024 mali çeyreğine ilişkin bilançosunda açıkladığı güçlü rakamlar, S&P 500 ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq endekslerine olumlu yansıdı. Ancak Kongre’deki borç tavanı görüşmelerinin henüz bir sonuca varmamasıyla Dow Jones’taki düşüş haftanın son gününde de devam etti. 

Dün kapanışta; Nasdaq 1,7% ve S&P 500 0,9% yükselirken, Dow Jones 0,1% düştü.

Analist Yorumu 

Nvidia, dünkü bilanço açıklamasında gelirinin üçüncü çeyrek itibarıyla 11 milyar dolara ulaşmasını beklediğini belirtti. Bu da ilk çeyrek için açıkladığı 7,19 milyar dolar gelirin 50%’sinden daha yüksek bir rakam. Yarı iletken devinin hisse başı kârı da analist beklentilerinin üzerinde, 1,09 dolar olarak açıklandı.

Analist Robert Pavlik, “Dün Nvidia’nın bilanço açıklaması sebebiyle gün içinde 2% yükselen Nasdaq endeksinin günüydü. Bu durum yarı iletken sektörüne de olumlu yansıyor ve büyük teknoloji şirketlerindeki iyimserliğin arttığını görüyoruz.” dedi. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Nvidia’daki rallinin S&P 500 ve Nasdaq’taki artışı desteklemesi ve diğer yarı iletken hisselerine olan ilgiyi artırması

2. Almanya’nın ikinci çeyrekte de ekonomik durgunluğa işaret eden GSYH açıklamasının küresel büyüme endişelerini artırması

3. Ekonomik veriler sonrası ABD Hazine tahvillerindeki sert artış

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, İletişim

Zayıf: Enerji, Tüketici Ürünleri, Sağlık, Kamu Hizmetleri, Ham madde

Öne Çıkan Hisseler

Palo Alto Networks (PANW), Applied Materials (AMAT) ve Synopsys (SNPS) hisseleri, yapay zekâya yönelik iyimserlikle yükseldi. 

Snowflake (SNOW) hisseleri, dünkü bilançosunda pozitif rakamlar açıklamasına rağmen yılın geri kalanı için kötümser bir konum alması sebebiyle kapanışta 16,5% düştü.

American Eagle Outfitters (AEO), kıyafet talebinde düşüşe yol açan “süregelen makro sorunlar” sebebiyle, yılın ikinci çeyreğinde tek haneli düşüş öngördü ve gün sonunda 11,9% değer kaybetti. 

Best Buy (BBY), mali birinci çeyrek bilançosunda beklentilerin üzerinde kâr açıkladı ve kapanışta 3,1% yükseldi. 

ExxonMobil (XOM) düşük petrol fiyatları sebebiyle 1,8% geriledi.  

Nvidia’nın Güçlü Bilançosuyla Borsalar Çoğunlukla Artıda Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı