Borsa Yorumları

Nvidia’nın Gölgesinde Kalan Yapay Zekâ Hisseleri

Eylül 5, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Nvidia’nın Gölgesinde Kalan Yapay Zekâ Hisseleri

Nvidia (NVDA) 2023’te Wall Street’i ve yatırım camiasını şaşırtmaya devam edecek gibi görünüyor ancak portföy yöneticileri, bu coşkunun diğer potansiyel yapay zekâ kazananlarını gölgelemesine izin vermeyin diyor.

Geçtiğimiz dokuz ay içinde Nvidia’nın hisseleri 232% ralli yaparak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve bu süreçte Wall Street’teki en büyük yatırımcıların da ilgisini çekti. 1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan Nvidia, yapay zekâ sayesinde iki çeyrek dönemde de dünyayı şok etti.

🔎 Independent Solutions Wealth Management’ın portföy yöneticisi Paul Meeks, “Tema üstüne tema, geçiş üstüne geçiş, güçlü olan genellikle daha da güçlenir. Ancak her zaman sizi şaşırtan bir şirket bulursunuz.” diyor. 

Nvidia’nın üç aylık son bilançosu, bazı yatırımcıların ciddi bir rakibin iyi korunan tahtına meydan okuyup okuyamayacağını veya üretici yapay zekâ modellerine güç verebilecek karşılaştırılabilir çipler oluşturma hızını yakalayıp yakalayamayacağını sorgulamasına neden oldu.

📊 Ve fiyat hareketleri bu popüler isimlerden bir dönüşe işaret ediyor gibiydi. 24 Ağustos’ta – Nvidia’nın bir başka rekor kıran bilançosunun ertesi günü – Intel (INTC), Advanced Micro Devices (AMD), Broadcom (AVGO) ve Marvell Technology (MRVL) sırasıyla 4%, 7%, 2,5% ve 6,9% değer kaybetti. Nvidia, o gün piyasadaki satışların ortasında küçük bir kazanç elde etti.

Yatırımcılar ve portföy yöneticileri, birileri daha ucuz ve daha etkili bir şey geliştirene kadar, bu net rakibin kim olabileceğini belirlemenin zor olduğunu ancak Nvidia’nın sonsuza kadar tek oyuncu olmayacağını ve yatırımcıların ufuktaki diğer yapay zekâ oyuncularını gözden kaçırmamaları gerektiğini söylüyor.

Bokeh Capital Partners’tan Kim Forrest, “Belirgin bir rakip görmüyorum ancak her zaman yeni denen bir şey olacaktır.” diyor. 

Geçtiğimiz ay Nvidia, üst üste ikinci kez çeyrek dönem beklentilerini aştığında ve cari dönem için analist beklentilerinin neredeyse çok üzerinde güçlü bir öngörü yayınladığında düşünülemez olanı yaptı.

Forrest, bazı perakende ve profesyonel yatırımcıların bu haberi diğer bazı yapay zekâ çip üreticilerinin “oyunun bittiğinin” bir işareti olarak yorumladığını söyledi. Nvidia kesinlikle diğer oyuncuların üzerinde bir performans sergilemiş olsa da, bu haberi piyasanın geri kalanı için kötü bir haber olarak değerlendirmek zor.

👀 Forrest, “Bence bunu söylemek için biraz erken ama birçok yatırımcının güçlü olanın daha da güçleneceğini düşünerek diğer yarı iletken varlıklarını Nvidia lehine hafifletmeye karar verdiğini görebiliyorum.” yorumunu yapıyor. 

Makul bir fiyatla büyüme arayışında olan Forrest, Advanced Micro Devices ve Micron Technology (MU) gibi şirketlere işaret ediyor. 

Meeks ise yapay zekâ temasına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların Nvidia gibi devlere bağlı kalmalarının daha iyi olabileceğini söylese de, önümüzdeki aylarda rekabetçi bir yapay zekâ çipi çıkarması planlanan Advanced Micro Devices’ı da göz ardı etmemeleri gerektiğini belirtiyor.

Wall Street’teki pek çok kişi, Advanced Micro Devices’ı tahtın potansiyel rakibi olarak görüyor ancak Meeks şirketin yakın zamanda Nvidia’nın baskın pozisyonunu geçeceğini düşünmüyor.

Yapay zekâ çipi konusunda Meeks ayrıca Broadcom, Marvell Technology ve Nvidia için önemli bir tedarikçi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’i (TSM) de bu trendde yer alabilecek diğer şirketler olarak görüyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC