Bültenler

Nvidia’da Güç Bulan Borsalar Yükseldi

August 24, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia’da Güç Bulan Borsalar Yükseldi

Yapay zekâ patlamasının ön saflarında yer alan çip üreticisi Nvidia’nın (NVDA) bilançosunu bekleyen yatırımcıların heyecanı karşısında borsalar dünü artıda tamamladı. Ayrıca S&P 500, 30 Haziran’dan bu yana en iyi gününü kaydetti.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,59%, S&P 500 1,11% ve Dow Jones 0,54% yükseldi. 

Analist Yorumu 

S&P 500’ün 15,5%’lik kazancına karşılık Nvidia’nın hisseleri bu yıl 222,4% arttı. Bu artışa bakıldığında çip üreticisinin, 2023’ün büyük bir bölümünde ABD hisse endekslerinin yükselmesine yardımcı olan büyük teknoloji hisselerine ve yapay zekâ heyecanına duyulan coşkuyu özetlediğini söyleyebiliriz.

Nvidia, dün kapanıştan sonra açıkladığı bilançosunda 11,22 milyar dolar olan beklentinin üzerinde, 13,51 milyar dolar gelir açıkladı. Şirketin 2,70 dolar düzeyindeki hisse başına kârı da 2,08 dolar olan beklentiyi aştı.

Bu güçlü rakamların yanı sıra Nvidia üçüncü çeyreğe yönelik beklentilerini de Wall Street tahminlerinin üzerinde yükseltti ve 25 milyar dolarlık yeni bir hisse geri alım programı açıkladı. 

Northwestern Mutual Wealth Management Company’den Matthew Stucky “Bu, piyasanın gerçekten güçlü bir bilançoya nasıl tepki vereceğine dair bir duyarlılık göstergesi gibi. Buradaki kilit nokta daha çok veri merkezi segmentinde elde ettikleri rehberlik ve devam eden talep artışının şekli.” yorumunu yapıyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki güçlü görünümün endeks performansını desteklemesi

2. Perakendecilerin açıkladığı karışık bilançoların sindirilmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Emlak, Sağlık, Teknoloji

Zayıf: Enerji

Öne Çıkan Hisseler

United Parcel Services (UPS) hisseleri, şirketin lojistik ve teslimat çalışanlarının yeni bir anlaşma için bir araya gelmesiyle dünü 1,2% artıda tamamladı.

Peloton Interactive (PTON) beklentilerin altında kalan bir gelir tahminini yanı sıra, bisikletlerini geri toplamanın düşünülenden daha büyük bir etkiye yol açtığını açıkladı ve kapanışta 22,6% geriledi.

Abercrombie & Fitch (ANF) ikinci çeyrekte elde ettiği güçlü rakamlar ve yılın geri kalanına yönelik açıkladığı iyimser beklentilerle dün 23,5% ralli yaptı.

Foot Locker (FL) hisseleri, spor malzemeleri perakendecisinin ikinci çeyrekte zarar etmesi, tüm yıl beklentilerini düşürmesi ve nakit tasarrufu için üç aylık temettüsünü askıya aldığını açıklamasının ardından 28,3% değer kaybetti.

NIKE (NKE) 2,7% düşüşle 10 seans üst üste geriledi ve şimdiye kadarki en uzun kayıp serisiyle kapandı.

Nvidia’da Güç Bulan Borsalar Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı