Nvidia

Nvidia “Yeniden” Analistlerin Favorisi Oldu!

March 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia “Yeniden” Analistlerin Favorisi Oldu!

Nvidia (NVDA)’nın uyguladığı iş modeli, yapay zeka teknolojilerine yön veren algoritmaların çalıştırılması için gerekli olan yüksek performanslı grafik işleme birimlerinin (GPU) satışına odaklı.

Yapay zekanın sektörlerdeki önemi gün geçtikçe artıyor ve GPU talebi de büyüyor. Derin öğrenme ve doğal dil işleme gibi uygulamalar için gereken karmaşık hesaplamaları yapabilecek özel GPU’lar tasarlayan Nvidia (NVDA) bu eğilimden fazlasıyla yararlandı.

Fon yöneticisi Ian Mortimer çarşamba günü yaptığı açıklamalarda, “Bana göre, bu potansiyel büyümenin daha yüksek bir fiyatlamayı haklı çıkaracak kadar ilerleyeceğine dair beklentiler konusunda daha emin olduğumuz şirketlerden biri de Nvidia. İnsanların yapay zeka alanına yatırım arayışında olduğunu ve Nvidia’nın bu zamanın ruhunu yansıtma becerisini bir kez daha gösterdiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Nvidia (NVDA) 2018’den bu yana her yıl 4,5 milyar dolar seviyesinde ortalama serbest nakit akışı açıkladı. Şirket bunun yanı sıra Ocak 2023 itibarıyla sona eren dönem için 4,4 milyar dolarlık net kâr beyan etti.

Nvidia (NVDA)’nın yapay zeka kabiliyetinin yalnızca toplam erişilebilir pazarı büyüttüğünü kaydeden Bank of America analisti Vivek Arya, GTC konferansının ardından Nvidia’nın “AL” notunu yineledi ve 12 aylık ortalama fiyat hedefini yükseltti. Nvidia (NVDA)’nın Microsoft (MSFT), Amazon (AMZN), Google (GOOGL) ve diğer şirketlerle ortaklıklarına değinen Arya, Nvidia’nın üretimsel yapay zeka ve büyük dil modeli pazarındaki üstünlüğünün “mevcut teknoloji sektörünü yeniden şekillendirebileceğini” vurguladı.

GTC konferansının ardından pek çok analistin Nvidia için hedef fiyatlarını yükselttiğini gördük. Wells Fargo, NVDA için 12 aylık ortalama hedef fiyatını 275 dolardan 320 dolara yükseltti. Oppenheimer ise 275 dolar olan hedef fiyatını 300 dolara yükseltti. Needham da bugün paylaştığı notunda hedef fiyatını 270 dolardan 300 dolara yükseltti.

Nvidia “Yeniden” Analistlerin Favorisi Oldu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC