Borsa Yorumları

Nvidia Yapay Zeka Sektörünün Lideri Olabilir!

February 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia Yapay Zeka Sektörünün Lideri Olabilir!

Bank of America, Nvidia (NVDA)’nın yapay zeka alanındaki uzun vadeli potansiyelini önemli buluyor.

Nvidia için belirlemiş olduğu “AL” tavsiyesini yineleyen analist Vivek Arya, 12 aylık ortalama fiyat hedefini 40 dolar artırarak 255 dolara yükseltti. Bu yeni fiyat hedefi, ekran kartı üreticisinin hisse fiyatının pazartesi günkü kapanışa kıyasla 17%’lik bir ralli yapabileceğine işaret ediyor.

Analist, sisteme yansıyan verilere dayanarak yeni çıktılar oluşturmaya odaklı üretimsel yapay zeka alanından fayda sağlayacak şekilde öne çıkabileceklerini belirtti. Üretimsel yapay zeka uygulamasının en çok bilinen örneklerinden biri ChatGPT.

Analist salı günkü müşteri bilgilendirme yazısında, “Hızlandırılmış silikon/sistem/yazılım/geliştirici kitleri, küresel bulut bilişim ve kurumsal müşteriler arasında yeni başlayan üretimsel yapay zeka silahlanma yarışına liderlik etmek açısından NVDA’yı benzersiz bir konuma getiriyor” ifadelerine yer verdi.

Bilgilendirme yazısının yayımlanmasının ardından hisse yaklaşık 1% değer kazandı. Hisse 2022’de yaşadığı 50,3% oranındaki oldukça büyük kaybın ardından yılın başından bu yana 49%’un biraz üzerinde değer kazanmış durumda.

Arya, üretimsel yapay zekaya geçişin hız kazanmasıyla birlikte şirketin yıllık bileşik satış ve kazanç oranlarının 25-34% arasında artabileceğini belirtti. Ayrıca üretimsel yapay zeka sayesinde, şirketin hızlandırıcı iş kolunun toplam erişilebilir pazar payını 2027 yılı itibarıyla 62 milyar dolara çıkarabileceğini de sözlerine ekledi.

Nvidia Yapay Zeka Sektörünün Lideri Olabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC