Borsa Yorumları

Nvidia için Çok mu Geç?

Şubat 26, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Nvidia için Çok mu Geç?

Yapay zekâ sistemleri talebindeki artışın ivme kazanmasıyla son dönemlerin en popüler hisselerinden biri haline gelen Nvidia’ya (NVDA) yönelik heyecan, şirketin bir kez daha tahminleri ezip geçmesinin ardından hiç yavaşlayacak gibi görünmüyor. 

2023’te 200%’ün üzerinde bir ralli yaparak borsalardaki yukarı yönlü hareketin öncülerinden biri olan yarı iletken devi, geçtiğimiz hafta konsensüsü gözle görülür bir şekilde aştığı bilançosunun ardından da 13% yükseldi. 

Haftanın ilk işlem gününde piyasa öncesi işlemlerde yükselişini sürdüren Nvidia, yalnızca 2024’te ise 58% yükseldi. 

🤔 Ama herkesin aklında tek bir soru var: Nvidia rallisinin bir sonu var mı, yoksa Nvidia için sınır diye bir şey yok mu? 

Dilersen detaylara dalmadan önce Nvidia’ya yönelik 12 aylık ortalama hedef fiyatlara bir göz atalım.

Nvidia için Çok mu Geç?

🎯 Rakamlara baktığımızda Citi analistleri, tedarik zinciri görüşmelerine ve kendi tahminlerine dayanarak Nvidia’nın bu yıl ve önümüzdeki yıl beklenenden daha yüksek miktarda yapay zekâ grafik işleme birimleri sunacağına inanıyor.

Banka, boğa (artış beklentisi) senaryosunda beklenenden daha güçlü yapay zekâ GPU’larını yönlendiren ana faktörün “genişleyen” yapay zekâ altyapısı olacağını söylüyor. Analistler 22 Şubat tarihli bir notta Nvidia için hedef fiyatını 575 dolardan 820 dolara yükseltti:

Nvidia, yapay zekâ talebinin yıl boyunca güçlü ve arzın üzerinde kalmasını bekliyor. Bilgi işlemde 2027 yılına kadar 200 milyar dolarlık toplam adreslenebilir pazar temelinde uzun vadeli kazanç gücü oldukça cazip görünüyor.

🎯 Constellation Research’ün baş analisti Ray Wang ise Citi’ye göre çok daha iyimser. Wang, “Henüz Nvidia’nın zirvesine ulaşmadık. Yapay zekâ çiplerinde pazarın 90%’ına sahipler, GPU’larda 18 aylık birikim var.” diyor ve alternatiflere rağmen şirketlerin “GPU’larını hâlâ Nvidia’dan istediğini” ekliyor. 

🎯 TD Cowen da 21 Şubat tarihli bir notunda şirketin önümüzdeki yıllarda güçlü veri merkezi büyümesini sürdürmesinin muhtemel olduğunu düşünüyor. GPU’lar, yapay zekânın devasa bilgi işlem gücü ihtiyacından faydalanacak olan veri merkezlerinde yaygın olarak kullanılıyor ve Nvidia’nın kendisi de gelişen bir veri merkezi işine sahip.

TD Cowen analsitleri, “Sektörün, hızlandırılmış bilgi işlem ve üretici yapay zekâya doğru iki dönüşümsel paradigma değişiminin ilk aşamalarında olduğuna ve Nvidia’nın her ikisinde de lider olarak konumlandığına inanmaya devam ediyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Analistler, şirketin üstün teknolojileri, uzun inovasyon geçmişi ve kapsamlı büyüme odaklı yatırımlarının, genişleyen bir dizi dikey alanda güçlü, sürekli ve rakiplerinin üzerinde bir büyümeye izin vereceğine inanıyor.

🎯 Bir diğer Nvidia boğası BofA da veri merkezi satışlarındaki büyümenin sağlam olduğunu ve önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek ürünlerin 2025 yılına kadar güçlü büyümeyi destekleyebileceğini söylüyor.

Banka, geçtiğimiz günlerde Nvidia için hedef fiyatını 800 dolardan 925 dolara yükseltti.

Teknoloji Devlerinin Çip Hamlelerine Dikkat

Ancak akıntıya karşı bir ses olarak DA Davidson analistlerinin bazı uyarıları var. 

🎯 DA Davidson genel müdürü Gil Luria, şirkete yönelik veri merkezi fırsatının çok büyük olduğunu kabul ediyor. Ama Microsoft (MSFT), Amazon (AMZN), Google (GOOGL) ve Meta (META) gibi devler bu “devasa altyapıyı yapay zekâ etrafında” inşa ederken, bunu inşa etmeyi bitirdikten sonra işlerin değişebileceğini söylüyor. 

Ayrıca Amazon, Alphabet ve Meta’nın kendi çiplerine sahip olması ya da AMD (AMD) ve Intel’i (INTC) destekleyen teknoloji devlerinin Nvidia’nın yerine kendi çiplerini geliştirmesi nedeniyle, Nvidia’nın mücadele etmek zorunda olduğu artan rekabet miktarına da dikkat çeken Luria, Nvidia’yı “NÖTR” olarak değerlendiriyor. Analistin 410 dolar seviyesindeki hedef fiyatı, Nvidia için 47%’lik bir düşüş ima ediyor. 

📝 Sonuç: Genele baktığımızda Nvidia’yı izleyen analistlerin 93%’ü hisseyi “AL” olarak değerlendiriyor. 850,97 dolar seviyesindeki hedef fiyat ise Nvidia’da 8,4%’lük bir artış görülebileceği anlamına geliyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC