Borsa Yorumları

Nvidia, Ekonomik Durgunluktan Sağ Çıkabilir

May 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Nvidia, Ekonomik Durgunluktan Sağ Çıkabilir

Milyarder yatırımcı Stanley Druckenmiller, özellikle ekonominin kaçınılmaz bir durgunluğa ilerlediği bu dönemde yapay zekânın yatırımcılara kazandıracak bir fırsat sunabileceğini düşünüyor. 

Uzun bir süredir ABD’de resesyon bekleyen Druckenmiller, son on yılda olağanüstü parasal genişleme ve sıfır faiz oranlarının bir varlık balonu yarattığına ve bu balonun yakında patlayabileceğine inanıyor. 

Druckenmiller, “Şu an muhtemelen gördüğüm, hatta çalıştığım en büyük varlık balonunu görüyorum. Bu balon neredeyse on yıldır devam ediyor ve görkemli finalini hükümetin COVID için 5 trilyon dolarlık harcamasıyla yaptı. Bu harcamanın 60%’ını FED finanse etti ve şimdi büyük faiz artışları görüyoruz.” diyor. 

Yapay zekâ yeni internet mi?İnternet yalnızca ileriye doğru gittikçe yapay zekânın oldukça etkili olabileceğini düşünüyorum” diyen Druckenmiller, yapay zekânın “teknoloji balonu patladığında, tıpkı 2001-2002’deki sert iniş dönemindeki gibi çok güzel bir fırsat haline gelebileceğini” söylüyor. 

2000’lerin başında görülen ilk dotcom balonu patladığında teknoloji hisseleri piyasalardaki hakimiyetini artırmış ve on yıllık bir boğa (artış beklentisi) hareketinde seyretmişti. 

Son dönemlerde yapay zekâ teknoloji pazarını oldukça güçlendirdi. Trivariate Research’a göre, büyüme hisselerindeki 2,5 trilyon dolarlık yeni piyasa değerlerinin 700 milyar doları yapay zekânın potansiyeline olan inançtan kaynaklandı. 

Druckenmiller, yapay zekâ konusunda iki şirketi odağına almış: Nvidia (NVDA) ve Microsoft (MSFT).

2001’den bu yana en yüksek çeyreklik kârını elde eden Nvidia, yılbaşından bu yana 96%’lık bir ralli yaptı. Yatırımcılar, Nvidia’nın yapay zekâ çalışmalarında giderek daha da iyimserleşirken, halihazırda bilgisayar ve yarı iletken sektörlerini olumsuz etkileyen ekonomik durgunluk döneminde Nvidia’nın gücünü koruyabilecek en iyi şirket olduğunu düşünüyor. 

Nvidia, Ekonomik Durgunluktan Sağ Çıkabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC