Bültenler

Nvidia CEO’su Şirketin Gelecek Hedefleri Hakkında Konuştu

February 21, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Nvidia CEO’su Şirketin Gelecek Hedefleri Hakkında Konuştu

Nvidia CEO’su Jensen Huang, VentureBeat’e verdiği röportajda, Arm’a sundukları teklif sonrası gelişmeleri, Omniverse’ü ve sürücüsüz araba projesini anlattı. 

Nvidia (NVDA) CEO’su Jensen Huang, Arm’ı 80 milyar dolara satın alma hayalini gerçekleştiremedi. Düzenleyiciler anlaşmayı askıya aldı ve Huang, “en iyi atışlarını” yaptıklarını belirttikten sonra anlaşmayı iptal etti.

  • Bir adım gerisi: Geçtiğimiz yıl eylül ayında Nvidia, resmi sitesinden yaptığı paylaşım ile İngiltere merkezli yarı iletken ve yazılım şirketi Arm’ı 40 milyar dolara satın alacağını duyurmuştu. 
  • Şirketin bu satın alımdaki niyeti: Nvidia, Arm’ı satın alarak yapay zeka çağı için dünyanın en iyi bilgi işlem şirketini yaratmak istiyordu. 

Nvidia her ne kadar Arm’ı satın almakta başarısız olsa da şirket hâlâ güçlenmeye devam ediyor. 

  • Nvidia, 30 Ocak’ta sona eren dördüncü mali çeyreği için, bir önceki yıla göre 53% artışla, 7,64 milyar dolar gelir bildirdi. Oyun, veri merkezi ve profesyonel görselleştirme pazar platformlarının her biri, tüm yıl içerisinde rekor gelir elde etti.

Arm anlaşması bozulsa da Omniverse, metaverse ve sürücüsüz arabalar için büyük umutları olan Huang, VentureBeat’e şirketin gelecek planları hakkında kısa bir röportaj verdi.

🟢 Nvidia’nın Arm Sonrası Stratejisi Ne Olacak?

Huang’a VentureBeat röportajı sırasında sorulan ilk soru, Arm satın alımının gerçekleşmemesi üzerine Nvidia’nın bundan sonrakı stratejisinin ne olacağıydı. 

  • Deneyimli yönetici, Arm satın alımının hiçbir zaman tamamlanmadığı için şirketin gelecek planlamalarını Arm üzerinden kurmadığını söyledi. Huang’a göre, Nvidia halihazırda ne yapıyorsa onu yapmaya devam edecek. 
  • Diğer taraftan Huang, Arm’ın fikri mülkiyeti için 20 yıllık bir lisanslarının olduğunu söyledi. 

Huang, Arm sonrası şirketin izleyeceği stratejiyi paylaştıktan sonra Omniverse ve metaverse planları üzerinde de durdu. 

  • Nvidia’nın gerçek zamanlı ve 3 boyutlu simülasyon ortamı oluşturmayı sağlayan açık kaynak platformu Omniverse, Huang’ın belirttiğine göre, şu an 700’den fazla şirket tarafından test ediliyor. 
  • Şirket, Omniverse sayesinde Dünya’nın dijital bir ikizini yaratarak iklim değişikliğinin yaratacağı tahribatı önceden tahmin etmeye çalışacak. 
  • Nvidia bu yeni platformun birçok amaca hizmet ettiği için kullanımının ilerleyen zamanlarda büyük oranda artacağını ve metaverse projelerinin altyapısı hâline geleceğini düşünüyor. 

Nvidia’nın CEO’su verdiği röportajda son olarak sürücüsüz araba projelerinden de bahsetti. 

  • Şirketin tüm dünyada otonom araçları olacağından emin olduğunu belirten Huang, “2025, otomobil şirketleriyle gelir paylaşımı yaptığımız ve kendi yazılımlarımızı devreye soktuğumuz yıl olacak.” dedi. 
  • Huang’ın belirttiğine göre Nvidia, sürücüsüz araba teknolojisini sattığı otomobil şirketlerinden, lisans veya abonelik kazancının 50%’sini alacak.

Tüm bu olumlu gelişmelere ve açıklanan güçlü bilançoya rağmen Nvidia hisseleri, son 3 ay içerisinde 27% değer kaybetti. Şirketin şu anki hisse fiyatı 236,42 dolara kadar geriledi. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Jensen Huang interview: Nvidia’s post-Arm strategy, Omniverse, and self-driving cars

NVIDIA to Acquire Arm for $40 Billion, Creating World’s Premier Computing Company for the Age of AI

Nvidia CEO'su Şirketin Gelecek Hedefleri Hakkında Konuştu

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı