Bültenler

Nvidia Beklentilerin Üzerinde Bilanço Açıklamasına Rağmen Düşüş Yaşadı

February 17, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Nvidia Beklentilerin Üzerinde Bilanço Açıklamasına Rağmen Düşüş Yaşadı

Nvidia’nın hisseleri, geçtiğimiz yılın son çeyreği için güçlü finansal sonuçlar bildirmesine rağmen çarşamba günü kapanış sonrasında düşüş yaşadı. Şirket ayrıca, nisan ayında sona eren mevcut çeyreği için etkileyici bir tahminde bulundu.

Amerika merkezli uluslararası grafik kartı ve çip üreticisi Nvidia (NVDA), 2021 yılına ait finansal sonuçlarını dün piyasalar kapandıktan sonra yatırımcılarıyla paylaştı. Bilanço her ne kadar beklentilerin üzerinde gelse de şirket piyasa sonrası borsada 2,91%’lik bir düşüş yaşadı.

Nvidia (NVDA) CEO’su Jensen Huang’ın bilanço sonrası yaptığı açıklamada, “talebin arzı aşmaya devam ettiğini ancak mali yılın ikinci yarısında arzın iyileştiğini” söyledi.

  • Sonuç: Nvidia, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 53% artışla 7,64 milyar dolar gelir bildirdi. Düzeltilmiş kazançlar ise 69% artışla hisse başına 1,32 dolar oldu. 
  • Beklenti: Wall Street analistleri, 7,42 milyar dolarlık gelir ve hisse başına 1,23 dolarlık düzeltilmiş kâr bekliyordu.

Şirket, 2021 yılının geneli için 61% artışla 26,9 milyar dolar gelir ve 78% artışla hisse başına 4,44 dolarlık düzeltilmiş kâr açıkladı.

🟢 Nvidia, 2022’nin İlk Çeyreğinde Güçlü Bir Bilanço Açıklayabilir

Şirketin CEO’su, 2021’e ait finansalların beklentinin üzerinde gelmesinin ardından 2022’nin ilk çeyreğine dair de umutlu konuştu. 

Huang’a göre, nisan çeyreğindeki güçlü büyüme, şirketin hiper ölçekli bulut sağlayıcıları, internet hizmetleri ve diğerleri de dahil olmak üzere veri merkezi işi tarafından sağlanacak. 

  • Önemli Gelişme: Nvidia, bilanço açıklanmadan önce, kendi geliştirdiği otomotiv platformunu 2025’ten itibaren tüm yeni Jaguar ve Land Rover otomobillerine tedarik etmek için Jaguar Land Rover şirketiyle anlaşma yaptığını duyurdu. 
  • CEO Yorumu: Otomotiv segmenti şu anda işin nispeten küçük bir parçası olsa da, Huang, eninde sonunda otomotiv yazılımının şirketin en büyük işlerinden biri olması gerektiğini söylüyor.

Tüm bu gelişmelere rağmen Nvidia hisseleri geç işlemlerde 2,9% düşüş yaşadı. Hisse son 12 ayda 73% arttı.

💸 Nvidia Şirket Gelir Dağılımını Çeşitlendiriyor

Nvidia’nın son zamanlarda gösterdiği en büyük başarılardan biri, şirketin gelir dağılımını çeşitlendirmek oldu. 

  • Nvidia, ocak çeyreğinde oyun gelirinin bir yıl öncesine göre 37% artarak 3,42 milyar dolar olduğunu, veri merkezi gelirinin ise 71% artarak 3,26 milyar dolar olduğunu söyledi. 
  • Diğer taraftan, profesyonel görselleştirme segmentinden elde edilen gelir 109% artışla 643 milyon dolar olurken otomotiv ve robotik segmenti bir yıl öncesine göre 14% düşüşle 125 milyon dolar oldu.

Wedbush Analisti Matt Bryson, Nvidia’nın “bir başka güçlü çeyrek” yayınlamasının muhtemel olduğunu söylese de şirketin değerlemesine dair endişelerinden dolayı şirkete dair yorumunu nötr tuttu. 

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nvidia Stock Slips Despite an Earnings Beat and Strong Guidance

NVIDIA Announces Financial Results for Third Quarter Fiscal 2022

Nvidia Beklentilerin Üzerinde Bilanço Açıklamasına Rağmen Düşüş Yaşadı

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı