Bültenler

Nvidia, Arm’ı Satın Almaktan Vazgeçiyor Olabilir

Nvidia, Arm’ı Satın Almaktan Vazgeçiyor Olabilir
Google News Icon Takip Et

Aylar önce, Nvidia (NVDA)’nın Arm ile 40 milyar dolarlık bir çip anlaşması imzalamaya hazırlandığı haberi yatırımcıları ve sektörün önde gelen isimlerini ikiye böldü. Yaşanan küresel çip krizi için olumlu bir adım olarak görenlerin yanında Nvidia’nın sektörde tekel olmasından endişe edenlerin sayısı da bi’ hayli fazlaydı.

Bugün ise anlaşmanın çıkmaza girmesi, onayın bir türlü alınamamasından dolayı Nvidia’nın anlaşmadan vazgeçmeye hazırlandığı yönünde sesler de yükselmeye başladı.

⏪ Peki, Daha Önce Ne Olmuştu?

Anlaşma Eylül 2020’de duyurulduğunda tarihin en büyük yarı iletken anlaşması olmasıyla birlikte, düzenleyicilerden ve Arm’ın kendi müşterileri de dahil olmak üzere çip endüstrisinden şiddetli bir tepki aldı. ABD Federal Ticaret Komisyonu, Nvidia’nın Arm’ın çip tasarımları üzerinde kontrolü ele geçirmesi durumunda bir tekele dönüşeceğini savunarak aralık ayında işlemi durdurmak için dava açmıştı.

Arm’ın satışları yoğun bir inceleme altındaydı. Çünkü çip tasarımları; telefon, araba ve fabrika ekipmanlarına kadar her şeyde kullanılıyor ve şirketin tarafsızlığı neredeyse sektörün iş modelini oluşturuyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri, Arm teknolojisine güveniyor ve Nvidia’nın satın almasının ardından bu teknolojiye erişimlerini kaybedeceklerinden korkuyorlar.

  • Anlaşmaya karşı çıkan Qualcomm (QCOM), Intel (INTC) ve Google (GOOGL) gibi şirketler, Nvidia’nın da bir Arm müşterisi olmasından dolayı şirketin bağımsızlığını koruyamayacağını söyledi.

💭 Anlaşma ve Problemlerle İlgili Neler Söylediler?

Nvidia’nın Sözcüsü Bob Sherbin, “En son düzenleyici dosyalamalarımızda ayrıntılı olarak ifade edilen görüşleri sürdürmeye devam ediyoruz. Bu anlaşmanın Arm’ın üretimini hızlandırma, rekabeti ve yeniliği artırma fırsatı sağlayacağına inancımız tam.” dedi.

Bir SoftBank sözcüsü ise e-postayla gönderilen bir açıklamada, “İşlemin onaylanacağından umutluyuz.” dedi.

Analistlerse genel olarak bu satın alımın Nvidia için çok iyi bir atılım olabileceğini düşünürken, anlaşmanın bozulması halinde Nvidia’nın sektördeki büyüklüğünü çok da etkilemeyeceği görüşündeler. 

📉 Nasıl Etkilendi?

Nvidia, Arm'ı Satın Almaktan Vazgeçiyor Olabilir

Son 1 aydır teknoloji hisselerindeki düşüşe paralel olarak değer kaybını sürdüren NVDA, 27 Aralık 2021’den bu yana %27’nin üzerinde değer kaybetti.

Son günlerde ARM anlaşmasıyla ilgili çıkan haberlerden sonra ise dün %4,48 değer kaybetti.

Nvidia, Arm'ı Satın Almaktan Vazgeçiyor Olabilir

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nvidia Quietly Prepares to Abandon $40 Billion Arm Bid

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı