Analist Notları

Nikola Sahiden Bir Dönüşümün Eşiğinde mi?

October 6, 2023 • 8 dakika okuma süresi
Nikola Sahiden Bir Dönüşümün Eşiğinde mi?

İşte karşında ulaşım endüstrisini küresel olarak dönüştürmeye odaklı bir şirket: Nikola. 

Şirket, sıfır emisyonlu egzoz borusu akü-elektrikli ve hidrojen-elektrikli araçların, elektrikli araç aktarma organlarının, araç bileşenlerinin, enerji depolama sistemlerinin ve hidrojen istasyonu altyapısının tasarımcısı ve üreticisi olarak konumlanmaktadır.

Sadece üç yıl önce piyasa değeri 31 milyar dolara yükselen ve otomobil devleri Ford ve Fiat Chrysler’ı dahi geride bırakan Nikola’nın başına gelenler, bugün şirketin piyasa değerinin 1,11 milyar dolara gerilemesine neden oldu.

Peki, yine de küllerinden doğarcasına hidrojen odaklı çözümlere odaklanan şirket, sahiden bir dönüşümün eşiğinde olabilir mi?

Dünyanın karbon emisyonlarını azaltmaya ciddi bir şekilde ihtiyaç duyduğu ve alternatif enerji kaynaklarına yönelik çözümlerin arandığı günümüzde hidrojen, özellikle ulaşım endüstrisi için daha temiz bir seçenek sağlaması açısından önemli bir alternatif. Nikola ise bunun gayet farkında gözüküyor. Peki, başarılı olabilir mi?

Gelin, birlikte bakalım.

Nikola’nın Sansasyon Yaratan Hikayesi

Nikola, otomotiv tarihinin en ilginç hikayelerinden birine sahip. Özellikle Tesla’nın elektrikli otomobil sektörüne girişiyle bu alanda kurulan şirket sayısı da artmaya başladı. Bazıları başarılı oldu, bazıları hayal kırıklığı yarattı bazılarıysa çabalamaya devam ediyor, Nikola da bu şirketlerden biri.

Başlangıçta her şey yolunda gibi görünüyordu. 2020’de Nikola, VectoIQ Acquisition Corporation ile birleşme kararı aldı ve NASDAQ’ta listelendi. Birçok yatırımcı Nikola’ya yatırım yaptı ve hisseleri neredeyse iki katına çıktı. Hatta Nikola, Badger adında bir pick-up modeli için ön sipariş almaya başladı.

Eylül 2020’de dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden General Motors, şirketin 11% hissesini 2 milyar dolara satın aldığını duyurdu. İlaveten GM’in yönetim kuruluna birini atayacağı ve Badger pick-up modelinin üretiminin GM tesislerinde yapılacağı belirtildi. 

Ancak her şey bu kadar parlak değildi. General Motors açıklamasından tam 2 gün sonra Hindenburg Research tarafından yayınlanan bir rapor, Nikola’nın dolandırıcı olduğunu iddia etti. Financial Times ve Research Enquirer da yayınladığı raporda tanıtım sırasında tanıtılan araçların yerçekimi kullanılarak hareket ettirildiği belirtildi.

Raporun 14 Eylül’de halka açılmasıyla Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Adalet Bakanlığı şirkete soruşturma açtı. İşlerin giderek karıştığı şirkette dolandırıcılık iddialarıyla suçlanan Trevor Milton istifa ettiğini duyurdu.

Bu iddiaların ardından Nikola için zor bir dönem başladı. Şirket, tanıttığı bazı araçları teslim edemedi. Örneğin, Nikola One sadece 11 adetle teslim edilebildi.

Ancak şirket, bu zorluklara rağmen ayakta kalmaya çalışıyor. Mayıs ayında Nikola, hisse fiyatı son 30 gündür 1 doların altında olduğu için halka açık borsadan listeden çıkarma bildirimi aldığını söyledi. 

Haziran ayında ise şirket 270 çalışanını veya işgücünün yaklaşık 23%’ünü işten çıkaracağını ve nakit para biriktirmek istediği için elektrikli kamyon çalışmalarını Kuzey Amerika ile sınırlayacağını duyurdu.

Peki, Şimdi Her Şey Değişiyor mu?

Biraz zaman aldı, ancak Nikola sonunda hidrojen araçlarıyla ilgili sağlam bir adım attı. Son raporlara göre Nikola, hidrojen yakıt hücresi kamyonlarının ticari lansmanını 28 Eylül’de Coolidge, Arizona’daki üretim tesisinde kutladı.

Nikola Sahiden Bir Dönüşümün Eşiğinde mi?

Kutlama; şirketin 900 müşterisi, tedarikçisi ve destekçisi ile paylaşıldı. Bir yorumda, Nikola CEO’su Steve Girsky, etkinliğin kamyon üreticisinin adına çok fazla çalışma ve çabanın doruk noktası olduğunu belirtti. 

Bugün uzun bir yolculuğun doruk noktası. Bu, her zaman 2023’te bir hidrojen yakıt hücresi kamyonumuz olacağını söyleyen bir şirket ve bugün yapıyoruz.” dedi. 

Nikola önümüzdeki haftalarda hidrojen kamyonlarının teslimatlarına başlamak istiyor ve CEO şirketin teslimatlarını dördüncü çeyrekte ölçeklendirmeye odaklandığını belirtti. 

Nikola’nın çığır açan hidrojen yakıt hücresi elektrikli kamyonu, 500 mil menzile ve tahmini yakıt süresi olarak 20 dakikaya kadar çıkıyor. Bu kamyonun, piyasada bulunan tüm sıfır emisyonlu egzoz borusu Sınıf 8 kamyonlarının en uzun menzilleri arasında olması bekleniyor.

Mevcut Teşvikler

Üretimdeki kilometre taşlarına ek olarak, ülke çapındaki en son eyalet ve federal teşvikler, Nikola müşterisi olmayı ekonomik açıdan daha da uygun hale getiriyor. 

Nikola kamyonları, Kaliforniya Hava Kaynakları Kurulu Hibrit ve Sıfır Emisyonlu Kamyon ve Otobüs Kuponu Teşvik Projesi’ne uygun olup, kamyon başına 120.000 dolardan başlayan ve 288.000 dolara kadar değişen teşviklere erişim imkanı sunuyor.  

Ayrıca Kaliforniya’da yakın zamanda yeniden açılan Yenilikçi Küçük e-Filo programı, küçük filolara araç başına 240.000 dolardan başlayan ve 408.000 dolara kadar değişen teşvikler sunuyor. 

Ek olarak, New York Kamyon Kuponu Teşvik Programı, Kanada’daki Orta ve Ağır Hizmet Sıfır Emisyon Araçlarına Yönelik Federal Teşvik Programı ve  British Columbia eyaletindeki Clean BC Go Elektrik Teşvik Programlarının  tümü Nikola Sınıf 8 sıfır emisyonlu araçlar için teşvikler sunmaktadır.

Nikola müşterileri ayrıca Enflasyon Azaltma Yasası’nın yürürlüğe girmesi nedeniyle federal hükümetten araç başına 40.000 dolar temiz ticari araç vergi kredisinden de yararlanacak. Dolayısıyla bu teşvikler Nikola’nın satışlarını olumlu etkileyebilir.

Nikola’nın Hidrojen Enerji Markası: HYLA

Nikola geçtiğimiz ocak ayında özel bir etkinlikte yeni bir küresel marka yarattığını açıkladı. Nikola CEO’su ve Başkan Michael Lohscheller yeni marka HYLA’yı “Nikola, devrim niteliğinde yeni ürünü, hidrojen yakıt hücresi kamyonunu ve tam hidrojen enerji altyapısı tedarik zincirini tek bir çatı altında başarıyla entegre eden tek şirket” olarak tanıttı. 

Nikola Sahiden Bir Dönüşümün Eşiğinde mi?

HYLA markası, yakıt hücreli elektrikli araçlarımızı ve diğer orijinal ekipman üreticilerinin araçlarını destekleyerek Nikola’nın hidrojen odaklı enerji işini temsil ediyor. Hidrojen enerjisi, HYLA markası için katalizördür ve müşterilerin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına ve karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltmalarına yardımcı olmak için ileriye dönük çözümler sunmak adına hizmet eder.

HYLA markası altında Nikola günde 300 metrik tona kadar hidrojen erişimi geliştiriyor. Bu arzın, Nikola ortaklarıyla geliştirilen, aşağıda belirtilen daha önce açıklanan projeler tarafından desteklenmesi beklenmektedir.

Öte yandan şirket 2026 yılına kadar 60 hidrojen istasyonu kurmayı hedefliyor. Bu amaçla kurulan ilk hidrojen istasyonları Kaliforniya’da olacak California, Nikola için bir lansman pazarıdır ve Nikola bu istasyonlar ile devletin ulaşım sektörünü karbondan arındırma çabalarını ilerletmeye yardımcı olmak için kilit müşterilere ulaşmayı amaçlamaktadır.

Hatta Ağustos 2023’te hidrojen yakıt istasyonlarının finansmanına yardımcı olmak için 16,3 milyon dolarlık ek hibe aldı. Bu yeni hibe, Nikola’ya hidrojen altyapısını desteklemek için toplam 58,2 milyon dolar sağlıyor.

Hidrojen Bir Sonraki Altına Hücum (Goldrush) mu? 

Dünyanın karbon emisyonlarını azaltmaya ciddi bir şekilde ihtiyaç duyması nedeniyle alternatif enerji kaynaklarına yönelik yenilikler hızla artıyor. Hidrojen, özellikle ulaşım endüstrisi için daha temiz bir seçenek sağlaması açısından bu alternatiflerden biridir. 

Gezegeni ısıtan gazlar açığa çıkaran fosil yakıtların aksine, hidrojen yakıtı, onu yakmak için kullanılan işleme bağlı olarak 100% temiz olabilir. Hidrojen yakıt hücreli elektrikli araçlarda hidrojen, özel olarak yapılmış hücrelerde saf oksijenle yakılır. Tek yan ürün sudur.

Normal elektrikli araçlar ve yakıt hücreli araçlar aynı avantaj ve dezavantajların çoğunu paylaşıyor. Dahası, hidrojenle çalışan araçlar genellikle geleneksel gazla çalışan benzerleriyle aynı menzile sahip.

Projeksiyonlar hidrojen yakıtının önümüzdeki yıllarda önemli bir rol oynayacağını gösteriyor. Uzmanlar, küresel hidrojen pazarının 2030 yılına kadar yaklaşık 231 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor.

Nikola Sahiden Bir Dönüşümün Eşiğinde mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: CarbonCredits, Nikola