Bültenler

Nihai Faiz Piyasaların Gidişatını Belirleyecek!

Eylül 21, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Nihai Faiz Piyasaların Gidişatını Belirleyecek!

Tahvil piyasaları, FED yetkililerinin faiz oranlarının ne kadar yükseleceğini açıklamasını bekliyor. Bu rakamlardaki agresif artışın devam etmesi, hisse senetlerinde derin bir etkiye neden olacak. FED’in 75 baz puan artışına gitmesi beklenirken 100 baz puanlık bir artış yapması ihtimali de ihtimaller arasında!  

FED’in faiz artış kararı bu akşam TSİ 21.00’de açıklanacak rakamların ardından belli olacak. Vadeli işlem piyasası, gelecek nisan ayına kadar 4,5%’lik bir nihai faiz oranı tahmin ediyordu. Ancak bu tahminler, FED’in faiz kararlarındaki agresif tutumunun ardından değişti ve 5% seviyesine kadar yükseldi. 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan CFRA’nın baş yatırım stratejisti Sam Stovall, “Nihai oranın en fazla 4,25% seviyesine çıkması, yatırımcıların rahat bir nefes almasını sağlayabilir.” dedi. 

Enflasyon Verisinin Ardından Nihai Oran Beklentileri Değişti 

Nihai faiz oranı, beklenenden daha yüksek gelen enflasyon verilerinin ve FED’in bu rakamları dengelemek için hangi ölçüde sert kararlar verebileceğine dair tartışmaların ardından yatırımcıların odak noktası hâline geldi. Son açıklanan ağustos ayı enflasyon verisi, tahvil getirilerini keskin bir şekilde yükseltirken hisse senetlerine zarar verdi. 

Tüm bu gelişmelere bağlı olarak nihai faiz oranı için gerçekleştirilen tahminler de değişti. Sam Stovall konuyla ilgili olarak yaptığı bir açıklamasında “FED müziğin temposudur. Yani Fed daha fazla agresifleşmesi, piyasaların ve ekonominin adım adım yavaşlamasına neden olacaktır.” ifadelerini kullandı. 

Piyasalar, Faiz Kararıyla Birlikte Nihai Oranlarına da Odaklanmış Durumda 

Piyasalar, bugün TSİ 21.00’de açıklanacak faiz kararının yanı sıra önümüzdeki dönemi şekillendirecek nihai oranlara da odaklandı. Konuya ilişkin demeçler veren Wells Fargo’dan Michael Schumacher, tahvil oranlarının hisse senetlerini yönlendirdiğinden bahsetti. Ayrıca Schumacher, vadeli işlem piyasasındaki nihai oranın 24 saat içerisinde 40 baz puandan fazla yükseldiğine de dikkat çekti. Öte yandan analist, Jerome Powell’ın faiz artırımlarına önümüzdeki yıl da devam edeceğini ve buna bağlı olarak nihai oranların bugünden daha yüksek rakamlara ulaşacağını belirtti. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı