Ekonomi ve Finans Haberleri

New York Fed Başkanı: Faiz İndirimleri Henüz Masada Değil

December 15, 2023 • 2 dakika okuma süresi
New York Fed Başkanı: Faiz İndirimleri Henüz Masada Değil

New York Fed Başkanı John Williams, faiz indirimlerinin şu anda merkez bankası için bir tartışma konusu olmadığını söyledi.

CNBC’ye verdiği demeçte Williams, “Şu anda faiz indirimleri hakkında konuşmuyoruz. Önümüzdeki soruya odaklanmış durumdayız, Başkan Powell’ın da dediği gibi: enflasyonun 2%’ye düşmesini sağlamak için para politikasını yeterince kısıtlayıcı hale getirdik mi? Şu an tartıştığımız soru bu.” dedi. 

CME FedWatch aracına göre yatırımcılar, merkez bankasının gelecek yıl faizleri üç kereden daha fazla düşüreceğine inanıyor ve ilk indirimin mart ayında geleceğine işaret ediyor. 

Yatırımcıların Fed’in çarşamba günkü açıklamalarını sıkı para politikası tutumunu değiştirdiğine ve gelecek yıl faiz indirimlerine beklenenden daha erken başlayacağına dair bir işaret olarak algılamasıyla, Dow Jones dün rekor seviyeye yükseldi ve 10 yıllık Hazine tahvili getirisi bu hafta 4%’ün altına düştü.

Ancak Williams, bu coşkuyu biraz dizginleyebilecek açıklamalar yapıyor. Mart ayında bir faiz indirimi için vadeli işlem fiyatlaması sorulduğunda Williams, “Bunu düşünmek için bile erken olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Williams, Fed’in verilere bağlı kalmaya devam edeceğini ve enflasyondaki düşüş eğiliminin tersine dönmesi halinde politikayı yeniden sıkılaştırmaya hazır olduğunu söyledi:

Yeterince kısıtlayıcı olma açısından bu noktada ya da buna yakın görünüyoruz ancak işler değişebilir. Geçtiğimiz yıl boyunca öğrendiğimiz bir şey de verilerin şaşırtıcı şekillerde hareket edebileceği ve enflasyondaki ilerlemenin durması ya da tersine dönmesi halinde politikayı daha da sıkılaştırmak için harekete geçmeye hazır olmamız gerektiğidir.

New York Fed Başkanı: Faiz İndirimleri Henüz Masada Değil

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC