B├╝ltenler

­čô║ Netflix Hisseleri, Yava┼člayan Abone Art─▒┼č─▒ Nedeniyle Piyasa Sonras─▒ %20 D├╝┼čt├╝

January 21, 2022 ÔÇó 4 dakika okuma s├╝resi
­čô║ Netflix Hisseleri, Yava┼člayan Abone Art─▒┼č─▒ Nedeniyle Piyasa Sonras─▒ %20 D├╝┼čt├╝

Netflix (NFLX) hisseleri, yayın kataloğundaki kabus temalı dizi ve filmleri aratmayan bir durumla karşı karşıya kaldı. Şirket hisseleri, dün borsalardaki düşüşlerden etkilense de borsaların kapanmasının ardından çeyrek bilançosunu açıklamasıyla piyasa sonrası işlemlerde %20 düşüş yaşadı.

Netflix (NFLX), her ne kadar çeyrek bilançosunda beklentilerin üzerinde hisse başına kâr açıklasa da abone artışındaki yavaşlama yatırımcılarını oldukça endişelendirdi.

📊 Netflix’in Açıkladığı Çeyrek Bilançosu

Hisse Başına Kâr (HBK)

Beklenti: 82 sent

Açıklanan: 1,33 dolar

Gelir

Beklenti: 7,71 milyar dolar

Açıklanan: 7,71 milyar dolar

Fakat şirket, 2022 mali senesinin ilk çeyreğinde 2,5 milyon yeni abone elde ettiğini açıklarken bu rakam 2021’in aynı çeyreğinde 3,98 milyon aboneydi. Abone artış hızının yaklaşık %50 düşmesi, yatırımcılarını oldukça endişelendirdi ve piyasa sonrası işlemlerde şirket hisseleri %20 düşüş yaşadı.

💵 Netflix (NFLX)’in Finansal Tablosu

  • Piyasa Değeri: 225,13 milyar dolar
  • F/K Değeri: 45,81
  • Yıllık Temettü Verimi: –
  • Konsensüs Analist Notu: 26 analist (AL), 10 analist (TUT), 3 analist (SAT)
  • Konsensüs Hedef Fiyat: 680,42 dolar
  • 2021 EPS (Hisse Başına Kâr): 10,72 dolar
  • İleriye Dönük 2022 ve 2023 EPS: 13,15 dolar / 16,92 dolar

💭 Şirketin Yaptığı Açıklama

Netflix (NFLX); geçmişte, Apple (AAPL) ve Disney (DIS) gibi şirketlerin büyümeyi önemli ölçüde etkilemeyeceğini söylemişti. Dün yaptığı açıklamada ise abone artışındaki yavaşlamanın nedenlerinden biri olarak, bu şirketlerin pazardaki rekabeti artırmasını gösterdi.

Netflix, “Tüketiciler, keyifli zaman geçirmek istediğinde her zaman pek çok seçeneğe sahipti. Tüm dünyadaki eğlence şirketleri son 24 ayda hizmetlerini geliştirdikçe rekabet de yoğunlaştı. Bu ek rekabet, marjinal büyümemizi biraz etkiliyor olsa da rekabetin olduğu her ülke ve bölgede büyümeye devam ediyoruz.” dedi.

🗓 Şirketin Geleceğe Yönelik Tahminleri

Netflix, abonelik ücretlerindeki artışın kısmen yansıtılacağı 2022’nin ilk çeyreği için 7,9 milyar dolarlık bir gelir artışı öngördü. Önümüzdeki çeyrekte ise 2,5 milyon yeni abone bekliyor. Yine de bu rakam, bir önceki yılın aynı çeyreğinde kazandığı yeni abone sayısı olan 3,98 milyon kişiye göre 1,48 milyon daha az! 

­čô║ Netflix Hisseleri, Yava┼člayan Abone Art─▒┼č─▒ Nedeniyle Piyasa Sonras─▒ %20 D├╝┼čt├╝

📖 Sözlük
Konsensüs Analist Notu: Farklı yatırım bankaları ve kurumlardan analistlerin ilgili hisse senedine dair yatırım görüşlerini ifade eder. Analistlerin ilgili hisse senedine dair verdikleri AL – TUT – SAT notları dışında, Yüksek Ağırlıklı – Düşük Ağırlıklı – Nötr gibi notları da bulunmaktadır.

Konsensüs Hedef Fiyat: Farklı yatırım bankaları ve kurumlardan analistlerin ilgili hisse senedinin fiyatına dair belirledikleri hedef fiyat seviyesini gösterir. Bu seviyelerin ortalama değerleri “Konsensüs Hedef Fiyat” seviyesini oluşturur. Her analistin, kurumun veya yatırım bankasının ilgili hisse senedine dair hedef fiyatları birbirlerinden çok farklı değerlerde olabilir.

Bu yazıda kullanılan analist görüşleri ve hedef fiyat değerleri EquityRT.com’dan alınmıştır. Analist görüşleri AL-TUT-SAT olarak 3 kategori de alınmıştır. Finansal veriler ise şirketlerin bilançoları, yatırımcı sunumları ve EquityRT.com sitesinden 21 Ocak 2021 tarihinde derlenmiştir.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Netflix Stock Plunges 20% Following Disappointing Earnings Report Mason Bissada

Netflix shares fall 20% on slowing subscriber growth

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı