Bültenler

Netflix Bilançosu Borsaların Yüzünü Güldürmedi

Temmuz 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Netflix Bilançosu Borsaların Yüzünü Güldürmedi

Başta Netflix (NFLX) olmak üzere bugün açıklanan bazı zayıf bilançolarla borsalar kırmızıda açıldı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,34% yükselirken, S&P 500 0,13% ve Nasdaq 0,42% geriledi.

📍 Ne oldu? 

Netflix hisseleri, yayıncılık devinin ikinci çeyrek bilançosunu açıklamasının ardından 5,5% değer kaybetti. Refinitiv’e göre bu dönemde şirket, 8,19 milyar dolar gelir açıklayarak analistlerin 8,3 milyar dolarlık beklentisinin altında kaldı.

Günün bir diğer önemli bilançosunu açıklayan Tesla (TSLA) CEO’su Elon Musk ve diğer yöneticilerin bilanço açıklamasında fabrika iyileştirmeleri için kapatmalar nedeniyle araç üretiminin üçüncü çeyrekte yavaşlayacağını söylemesinin ardından hisse 4,1% değer kaybetti.

Johnson & Johnson (JNJ) analist beklentilerini aşan güçlü hisse başına kâr ve gelir açıkladı. Şirket ayrıca yılın geri kalanı için tahminlerini de yükseltti ve piyasa öncesi işlemlerde 1%’in üzerinde yükseldi.

🔎 Ne dediler?

Hisse piyasaları, bugünkü gerileme haricinde hafta başından beri olumlu seyrediyor. Dow Jones, sekiz günlük artış serisiyle Eylül 2019’dan bu yana en uzun yükselme dönemini gördü.

Vanguard kıdemli araştırmacısı Tom De Luca, “Yatırımcılar mevcut borsa rallisinin devam etmesini beklediklerini net bir şekilde söylüyorlar. Şu anda görülen kısa vadeli iyimserlik, 2022 ayı piyasasının başlamasından hemen önce, Aralık 2021’den bu yana gördüğümüzden daha yüksek.” yorumunu yapıyor. 

🎯 Makroekonomik Veriler

İki önemli gösterge olan işgücü piyasaları ve imalat faaliyetine ilişkin veriler bugüne damgasını vurdu. ABD Çalışma Bakanlığı’na göre 15 Temmuz’da sona eren haftada işsizlik başvuruları bir önceki haftaya göre 9 bin düşüşle 228 bine geriledi. 

Öte yandan Philadelphia FED’in imalat endeksi, -10 olan beklentinin üzerinde, -13,5 oldu. Söz konusu rakam, daralmaya karşı genişleme açıklayan şirketler arasındaki farkı temsil ediyor, bu nedenle herhangi bir negatif rakam bir daralma anlamına geliyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Las Vegas Sands (LVS) ikinci çeyrek bilançosunda analist beklentilerini aşsa da açılışta 2% değer kaybetti. Şirket, ikinci çeyrekte 2,39 milyar dolarlık gelir beklentilerinin üzerinde, 2,54 milyar dolarlık gelir açıkladı. 

Netflix (NFLX) pek olumlu bir resim çizmeyen bilançosuyla 7% geriledi. Şirketin hisse başına kârı, 2,86 dolarlık beklentilerin üzerinde, 3,29 dolar olurken, gelirleri ise 8,30 milyar dolarlık beklentiyi karşılayamadı ve 8,19 milyar dolar oldu. 

Tesla (TSLA) ikinci çeyrek için Wall Street’i memnun eden ve beklentileri aşan bir bilanço açıkladı. Ancak şirketin faaliyet kârı, son dönemlerdeki fiyat indirimlerine paralel olarak son beş çeyreklik dönemin en düşük seviyesine indi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti